REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra A: wymiana bębnów i szczęk hamulcowych

Robert Kuśpiel
Opel Vectra A wymiana bębnów i szczęk hamulcowych
Opel Vectra A wymiana bębnów i szczęk hamulcowych

REKLAMA

REKLAMA

Opel Vectra A był również produkowany w wersji z hamulcami bębnowymi. W poradniku tym pokażmy jak wymienić bębny i szczęki hamulcowe.

Na samym początku należy podjąć klika decyzji odnośnie nowych bębnów i szczęk. Jeśli chodzi o szczęki to zdecydowanie należy kupić nowe. W przypadku bębnów mamy możliwość przetoczenia ich. Oczywiście, jeśli rant jest zbyt duży przetoczenie może okazać się zbędne. W takim przypadku czeka nas zakup nowych bębnów. Warto poszukać kompletów razem ze szczękami. Na serwisach aukcyjnych można wyszukać atrakcyjne oferty zestawów w przystępnych cenach.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Vectra A: przegląd układu kierowniczego

REKLAMA

Pierwszy krok to poluzowanie śrub tylnych kół. Unosimy samochód za pomocą tradycyjnego lewarka i podstawiamy „kobyłki”. Wykręcamy do końca śruby mocujące koła i odciągamy dźwignię hamulca ręcznego. Następnie odkręcamy śrubę mocującą bęben i zdejmujemy go. Tutaj najczęściej występują problemy. Najlepiej obracać powoli bęben i uderzać w niego delikatnie za pomocą młotka. Po wykonaniu tej czynności nie powinno być problemów z demontażem.

Jednak zdarzają się przypadki, że nawet mocniejsze uderzanie młotkiem nie przynosi żadnych efektów. Powodem tego jest zbyt duży próg na powierzchni roboczej bębna. Efektem tego jest blokowanie się szczęk. W takim przypadku należy cofnąć sprężynę ściągającą szczęki. Zaglądamy do tylnej części bębna i lokalizujemy korek, który należy wyciągnąć. Do otworu wkładamy śrubokręt i naciskamy na dźwignię hamulca ręcznego.

Spowoduje to cofnięcie sprężyny ściągającej szczęki co umożliwi nam bezproblemowe zdjęcie bębna. Jeśli nadal będą problemy to należy poluzować linkę hamulca ręcznego przy środkowym zaczepie. Po zdjęciu bębna prowadzimy oględziny powierzchni roboczej. Jeśli podejmiemy decyzję o wymianie lub przetoczeniu to należy pamiętać, że wykonujemy to w obydwu bębnach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do wymontowania szczęk hamulcowych. Pamiętajmy, że wymieniamy je w komplecie. Najlepiej przeprowadzić wymianę po każdej stronie po kolei. W razie wątpliwości będziemy mogli sprawdzić po drugiej stronie jak są zamontowane poszczególne elementy. Pierwszy krok to odczepienie górnej sprężyny ściągającej. Wykonujemy to za pomocą szczypiec. Operacja ta może być kłopotliwa i nie koniecznie uda nam się zdjąć sprężynę za pierwszym razem.

Zobacz też: Opel Vectra A: demontaż gaźnika 2EE

REKLAMA

Teraz, za pomocą śrubokręta wyjmujemy z otworu w szczęce zaczep sprężyny ściągającej. Zdejmujemy ze szczęki dźwignię regulatora razem ze sprężyną odciągającą. Następnie odciągamy na zewnątrz szczęki (delikatnie) i wyjmujemy rozpieracz regulatora. Kolejnym krokiem jest demontaż prowadnika przedniej szczęki. Musimy wcisnąć za pomocą szczypiec talerzyk sprężyny a następnie przekręcić go o kąt prosty.

W tym samym czasie musimy przytrzymywać z tyłu prowadnik. Wyjmujemy go razem ze sprężyną. Może się to okazać trudną czynnością jednak nie należy się szybko zniechęcać. W taki sam sposób demontujemy prowadnik tylnej szczęki hamulca. Na końcu pozostaje nam wyjąć dolną sprężynę ściągającą. Teraz możemy wyjąć szczęki hamulca i odłączyć od dźwigni linkę hamulca ręcznego.

Montaż przebiega w odwrotnej kolejności jednak należy pamiętać o wykonaniu kilku dodatkowych czynności. Przede wszystkim czyścimy dokładnie wszystkie elementy łącznie z bębnem hamulca. Najlepiej zrobić to za pomocą pędzelka. Trudne do usunięcia zanieczyszczenia należy przemyć szmatką zamoczoną w spirytusie. Pod żadnym pozorem nie należy naciskać pedału hamulca. Spowoduje to wypadnięcie tłoczków z cylinderków. Kontrolujemy czy nie ma wycieku płynu hamulcowego przez cylinderek. Jeśli zobaczymy nawet najmniejszy wyciek to należy jak najszybciej wymienić cylinderek.

Czyścimy dokładnie gwint na rozpieraczu szczęk a na końcu smarujemy. Sprawdzamy czy dźwignia regulatora swobodnie się porusza. Jeśli są wyczuwalne opory to należy rozebrać regulator i dokładnie wyczyścić. Kładziemy cienką warstwę smaru silikonowego na gwint regulatora. Teraz cofamy kółko regulatora do końca

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana alternatora

Warto wiedzieć, że rozpieracz szczęk koła lewego ma inny gwint niż koła prawego. Nie należy zamieniać ich miejscami. W kole lewym wszystkie części, które się różnią zostały oznaczone kolorem czarnym natomiast w kole prawym kolorem srebrnym. Zaczepiamy koniec linki hamulca ręcznego do dźwigni przy szczęce. Sprawdzamy czy ułożenie linki jest prawidłowe.

Teraz łączymy szczęki za pomocą dolnej sprężyny ściągającej. Przechodzimy do montażu szczęk. W tym celu wsuwamy od tyłu prowadniki i na każdy z nich nakładamy sprężynę, którą ściskamy razem z talerzykiem. Przytrzymujemy prowadnik od tyłu i obracamy talerzyk o 90 stopni. W ten sposób mamy zabezpieczony prowadnik. Montujemy na górze regulator ustawiania szczęk sprawdzając czy jest on poprawnie zamontowany.

Instalujemy na kołku rozprężnym dźwignię regulatora razem ze sprężyną. Za pomocą szczypiec zaczepiamy sprężynę odciągającą dźwignię regulatora. Wkładamy w kołek rozprężny jeden koniec zaczepu górnej sprężyny ściągającej. Drugi koniec zaczepu wkładamy w otwór w szczęce. Następnie podpinamy górną sprężynę ściągającą zarówno do szczęki jak i do zaczepu. Cofamy regulator do końca uważając, żeby kółko nie blokowało się na końcu regulatora.

W taki sam sposób przeprowadzamy wymianę szczęk w drugim kole. Pozostaje nam zamontować bęben hamulcowy.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana rozrusznika

Przed montażem czyścimy dokładnie rdzę z kołnierza bębna. Chwytamy za linkę hamulca ręcznego i pociągamy ją kilkakrotnie do siebie. Jeżeli przesuwa się bardzo opornie to należy ją wymienić. Cofamy regulator ustawiania szczęk tak, żebyśmy mogli swobodnie zamontować bęben. Po osadzeniu go dokręcamy śrubę mocującą. Zakładamy koło, dokręcamy śruby i opuszczamy samochód.

Przed rozpoczęciem jazdy wciskamy kilkakrotnie pedał hamulca do momentu aż wyczujemy wyraźny opór. Wykonując tą czynność dosuwamy szczęki hamulcowe do bębna co powoduje ich prawidłowe ustawienie. Średnio należy wcisnąć pedał hamulca około 20 razy. Pozostaje nam wyregulować hamulec ręczny. Dokładny opis znajduje się w oddzielnym poradniku.

Kontrolujemy stan płynu hamulcowego i ewentualne braki uzupełniamy. Jeśli nasze bębny są zardzewiałe (zakładamy, że nie montujemy nowych tylko przetaczamy te co mamy) to warto je pomalować. W tym celu, po zdjęciu należy je dokładnie wyczyścić, najlepiej za pomocą szlifierki z odpowiednią nakładką. Po wykonaniu tej czynności odtłuszczamy całą powierzchnię i przystępujemy do malowania.

Zobacz też: Opel Vectra A: regulacja hamulca ręcznego

Oczywiście stosujemy farbę przeznaczoną do wysokich temperatur. Można użyć podkładu lub od razu nałożyć farbę. Zazwyczaj są one w sprayu i mamy do wyboru kilka kolorów. Zalecamy położyć 2 – 3 warstwy. Pomalowany bęben musi dobrze wyschnąć zanim go zamontujemy.

Jeśli całą pracę wykonamy dokładnie to rdza nie powinna się pojawić przez dłuższy czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA