Kategorie

Mercedes W202: wymiana tarcz i klocków hamulcowych

Robert Kuśpiel
Przed rozpoczęciem wymiany należy zakupić odpowiednie klocki i tarcze do Mercedesa W202
Przed rozpoczęciem wymiany należy zakupić odpowiednie klocki i tarcze do Mercedesa W202
Wymiana klocków i tarcz to podstawowe czynności w eksploatacji każdego auto. W poradniku tym zaprezentujemy wymianę klocków i tarcz hamulcowych w Mercedesie W202.

Na początku wymienimy przednich i tylnych klocków hamulcowych. W drugiej części wymienimy tarcze hamulcowe - nie trzeba ich wymieniać za każdym razem, jeśli jednak jest taka potrzeba, to zalecamy poszukać zestawów klocki + tarcze. Zazwyczaj cena takiego kompletu jest znacznie mniejsza niż przy zakupie każdego elementu osobno.

Zobacz też: Mercedes W202: wymiana rozrusznika

Reklama

Zasada postępowania jest praktycznie taka sama dla każdej wersji silnikowej. Różnice występują w modelach C230, C280, C250TD od września 1995 oraz CLK. Auta te wyposażone są w hamulce innego typu. Wszelkie różnice zostaną przedstawione w tym poradniku. Zaczynamy od przednich klocków hamulcowych. Do wymiany będzie nam potrzebny tradycyjny lewarek razem z „kobyłkami” lub platforma warsztatowa.

Luzujemy śruby kół i unosimy samochód. Podpieramy go na podstawkach i zdejmujemy koło. Teraz podważamy za pomocą śrubokręta zaczepy mocujące pokrywę złącza wtykowego i otwieramy całą pokrywę. Teraz możemy wyjąc złącze czujnika zużycia klocków. Pamiętajmy, żeby nie ciągnąć za przewód. Teraz odciągamy na zewnątrz korpus zacisku, jednocześnie wciskając tłoczek hamulca.

Odkręcamy dolną śrubę mocującą z obudowy tłoczka korpusu. W autach wyprodukowanych do sierpnia 1995 roku, unosimy do góry obudowę tłoczka i zabezpieczamy ją poprzez przywiązanie do sprężyny. Robimy to bardzo delikatnie, żeby nie doszło do uszkodzenia prowadników. W modelach wyprodukowanych od września 1995 roku odkręcamy górną śrubę mocującą z obudowy tłoczka korpusu.

Reklama

Następnie demontujemy całą obudowę i podwieszamy ją do sprężyny zawieszenia za pomocą drutu. W tym momencie możemy wyjąc klocki hamulcowe z zacisku. Wyjmujemy czujnik zużycia klocków. W zależności od rodzaju obudowy, znajduje się on we wkładce wewnętrznej lub zewnętrznej. Zdarzają się również modele, które miały czujnik we wszystkich wkładkach. Tyczy się to egzemplarzy przeznaczonych na taksówki – do sierpnia 1995.

Wszelkie zamiany wkładek miejscami albo wymiana klocków tylko po jednej stronie auta jest zabronione. Wpłynie to na nierównomierne hamowanie. Przy dużych prędkościach może to być tragiczne w skutkach. Przechodzimy do montażu nowych klocków. Póki nie są zamontowane nie można naciskać pedału hamulca. Doprowadzi to do wysunięcia tłoczków z zacisku.

Przed montażem zalecamy wyczyścić dokładnie powierzchnie prowadzące i miejsce montażu klocków. Najlepiej wykonać to za pomocą miękkiej szczotki drucianej lub szmatką nasączoną w spirytusie. Kontrolujemy w jakim stanie znajduje się osłona przeciwpyłowa. Jeżeli jest popękana należy ją jak najszybciej wymienić. Przystępujemy do montażu klocków hamulcowych.

Na początku należy wcisnąć tłoczek hamulcowy. W warsztatach stosowany jest do tego specjalny przyrząd. My posłużymy się drewnianym trzonkiem od młotka. Robimy to bardzo ostrożnie ponieważ może dojść do uszkodzenia osłony przeciwpyłowej lub ukośnego ustawienia tłoczka. Warto wiedzieć, że podczas wciskania tłoczka, poziom płynu hamulcowego podnosi się.

Przed wciskaniem tłoczka zalecamy odciągnąć ze zbiorniczka nadmiar płynu. Robimy to za pomocą strzykawki. Odciągnięty płyn wlewamy do czystego pojemnika. Po zamontowaniu klocków należy sprawdzić stan płynu, ewentualne braki uzupełniamy nowym płynem hamulcowym. W ostateczności można użyć wcześniej zlany -  jeśli znajdował się w naczyniu wolnym od zanieczyszczeń.

Montujemy klocki w zacisku. Warto sprawdzić, czy sprężyny ustalające były ustawione równolegle do górnej krawędzi wkładki. Teraz instalujemy czujnik zużycia klocków do wkładki wewnętrznej lub zewnętrznej. W przypadku kiedy mamy go w dwóch wkładkach to wkładamy go po każdej stronie, ponieważ wtyk jest podwójny. Następnie opuszczamy obudowę tłoczka i przykręcamy ją do obudowy zacisku. Zaleca się użycie nowej śruby samokontrującej.

Jeżeli nasze auto zostało wyprodukowane po sierpniu 1995 roku to mamy do wkręcenia dwie śruby. Kolejny krok to zwinięcie czujnika zużycia klocków i zainstalowanie go w gniazdo wtykowe, które umiejscowione jest w korpusie zacisku. Zakładamy koło i przykręcamy je. Opuszczamy samochód i przechodzimy na drugą stronę auta. Po wymianie klocków naciskamy kilkakrotnie pedał hamulca. Na końcu sprawdzamy poziom płynu hamulcowego. Ewentualne braki uzupełniamy.

Tak jak zostało wspomniane na początku artykułu różnice pojawiają się w modelu 230, 280, 250TD od września 1995 roku oraz CLK. Egzemplarze te wyposażone są w sprężynę mocującą na korpusie zacisku. Wyjmujemy ją za pomocą śrubokręta. Dodatkowo prowadniki zabezpieczone są dwoma zaślepkami. Same prowadniki odkręcamy za pomocą klucza imbusowego.

Zdejmujemy zacisk i podwieszamy go na drucie do sprężyny zawieszenia. Wyjmujemy najpierw klocek wewnętrzny a następnie zewnętrzny. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Przed tym zalecamy wyczyścić dokładnie powierzchnie stykowe i prowadzące. Wykonujemy to za pomocą szczotki drucianej lub szmatki nasączonej w spirytusie. Wszelkiego rodzaju oleje są niedozwolone.

Przechodzimy do wymiany tylnych klocków hamulcowych. Zasada postępowania jest podobna. Na początku należy poluzować śruby koła i unieść samochód. Wykorzystujemy do tego podnośnik warsztatowy lub lewarek z podstawkami. Jeżeli nasze auto wyposażone jest w układ ASR to należy wyjąć złącze czujnika zużycia klocków. Nie należy ciągnąć za przewód. Modele wyprodukowane po sierpniu 1995 mają jeden czujnik. Wyjątek stanowi C280, który od września 1995 został pozbawiony czujników.

Następnie należy wybić kołki mocujące z korpusu zacisku. Teraz wyjmujemy sprężynę i możemy zdemontować wkładki. Robimy to za pomocą szczypiec, montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności na takich samych zasadach jak w przypadku przednich klocków hamulcowych.

Zobacz też: Mercedes W202: wymiana alternatora

Druga część poradnika poświecona jest wymianie tarcz hamulcowych. Zaczynamy od przodu auta. Na początku odkręcamy śruby korpusu zacisku. Następnie podwieszamy go do sprężyny zawieszenia tak, żeby nie wisiał na przewodach hamulcowych. Nie ma potrzeby rozpinania przewodów. Kolejny krok to odkręcenie śrub trzymających tarczę. Robimy to za pomocą klucza imbusowego.

Zdejmujemy tarczę i odkładamy ją na bok. Przed zamontowaniem nowej zalecamy dokładnie wyczyścić całą powierzchnię montażu. Najlepiej posłużyć się szczotką drucianą. Od tego jak przygotujemy powierzchnię montażową zależy praca naszej tarczy. Czyścimy powierzchnię tarczy za pomocą rozpuszczalnika np. Nitro i osadzić je na piaście koła. Przykręcamy śruby mocujące, zakładamy zacisk i dokręcamy koło. Po drugiej stronie auta postępujemy w taki sam sposób.

Z tylnymi tarczami postępujemy podobnie. Na początku odkręcamy śruby mocujące zacisk i podwieszamy go do sprężyny za pomocą drutu. Wykręcamy śruby tarczy za pomocą klucza imbusowego i zdejmujemy ją. W razie problemów można uderzyć w nią kilka razy młotkiem. Jeśli nasza tarcza nie będzie ponownie zakładana, nie ma obaw co do uszkodzenia.

Przebieg montażu jest taki sam jak w przypadku tarcz przednich. Pamiętajmy, że montując nowe tarcze należy również wymienić klocki hamulcowe. Po wymianie unikamy gwałtownego hamowania przez około 300 kilometrów.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.