| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > BMW seria 3 E36: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

BMW seria 3 E36: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

W poradniku opisaliśmy jak wymienić przednie klocki oraz tarcze hamulcowe w BMW E36.

Jeżeli podczas kontroli układu hamulcowego zobaczymy, że stan tarcz lub klocków hamulcowych nie jest prawidłowy to należy je wymienić. Dodatkowo o niskim stanie klocków w przypadku BMW E36 informuje nas kontrolka na desce rozdzielczej. Zaczniemy od wymiany klocków. Do wykonania tej operacji będzie nam potrzebny podnośnik razem z podstawkami. Oczywiście można to wykonać z pozycji platformy warsztatowej jednak nie ma takiej konieczności.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana świec zapłonowych

Unosimy samochód podkładamy „kobyłki” i zdejmujemy koła. Pamiętajmy, że nie należy zamieniać wkładek miejscami. Tym bardziej niedopuszczalne jest dokonanie wymiany tylko po jednej stronie. Takie postępowanie może doprowadzić do wypadku. Po zdjęciu koła odłączamy wtyczkę od czujnika zużycia klocków hamulcowych. Pamiętajmy, żeby nie ciągnąć za przewód.

Teraz podważamy śrubokrętem kapturki ze śrub mocujących zaciski. Następnie uwalniamy z uchwytu przewód hamulcowy. Nie należy go odkręcać gdyż będziemy musieli odpowietrzyć cały układ. W tym momencie możemy odkręcić kluczem nasadowym 7 dwie śruby, które znajdują się pod wcześniej zdjętymi kapturkami. Wciskamy klamry zabezpieczające i wyjmujemy do przodu zacisk hamulcowy.

Wyjmujemy zewnętrzny klocek a następnie wewnętrzny. Ten drugi zamocowany jest do tłoczka za pomocą sprężyny. Pozostało nam odczepić od wewnętrznej wkładki czujnik zużycia klocków. Jeżeli został on uszkodzony i izolacja została przerwana to należy kupić nowy. Przechodzimy do zamontowania nowych klocków.

Należy uważać, żeby nie naciskać na pedał hamulca kiedy klocki są zdemontowane. Doprowadzi to wypchnięcia całego tłoczka z korpusu. Na początku musimy dokładnie oczyścić powierzchnie przylegania klocków razem z powierzchniami prowadzącymi. Najlepiej zrobić to szczotką drucianą lub szmatką zamoczoną w spirytusie. Nie należy zbyt mocno pocierać szczotką, żeby nie uszkodzić żadnego elementu.

W tym momencie sprawdzamy tarcze hamulcowe. Jeżeli nadaje się do wymiany to nie należy czekać. Warto wymienić cały komplet klocki z tarczami. Opis wymiany znajduje się w dalszej części poradnika. Teraz sprawdzamy w jakim stanie są osłony przeciwpyłowe tłoczków hamulcowych.  Jeżeli widzimy, że któraś osłona jest uszkodzona to musimy ją wymienić. Wszelkie zanieczyszczenia mogą doprowadzą do powstania nieszczelności.

Teraz wciskamy tłoczek. Serwisy stosują do tego specjalne narzędzia. My wykorzystamy drewniany trzonek młotka. Należy robić to bardzo ostrożnie i z odpowiednim wyczuciem gdyż może dojść do uszkodzenia powierzchni tłoczka. Podczas tej całej operacji należy uważać na płyn hamulcowy. W czasie wciskania tłoczka jest on pompowany do zbiorniczka płynu hamulcowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »