reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Montaż klocków hamulcowych w samochodzie Mazda MX-3

Montaż klocków hamulcowych w samochodzie Mazda MX-3

Naprawa hamulców jet konieczna raz na jakiś czas, ponieważ efekt ich pracy jest możliwy dzięki ich zużywaniu się. Podpowiadamy, jak samodzielnie zamontować klocki hamulcowe w samochodzie Mazda MX-3, po uprzednim demontażu zużytych.

Montaż klocków

Aby zamontować klocki, musimy najpierw wcisnąć tłoczek zacisku. Najlepiej używać do tego specjalnego narzędzia rozpierającego – sami najpewniej nie będziemy mieli siły, aby to zrobić. Możemy też spróbować zrobić to za pomocą innego przyrządu, który działa na zasadzie rozpierania. Przy tej okazji warto sprawdzić stan uszczelnienia zacisku. 

Zobacz również: Mazda MX-3: demontaż klocków hamulcowych

Jeśli gumka osadzona wokół tłoczka jest sparciała lub dziurawa, najlepiej będzie ją wymienić. Zaniedbanie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem zanieczyszczenia tłoczka i w efekcie jego korodowania, a później zapieczenia. Efekt będzie taki, że hamulec nie będzie działał lub będzie działał cały czas, zatrzymując dane koło nawet wtedy, gdy próbujemy rozpędzać auto.

Uszczelnienia możemy kupić w sklepie z częściami samochodowymi, a będzie on figurował jako zestaw naprawczy zacisku. Następnie umieszczamy nowe klocki w miejscu starych tak, aby dopasować ich otwory do otworów w zacisku. Najlepiej robić to, jednocześnie wsuwając kołki mocujące w klocek i zacisk. Gdy klocki i kołki będą już na miejscu, możemy je z powrotem zabezpieczyć zawleczkami, a następnie nałożyć sprężyny (druty pozycjonujące), najpierw poprzeczny, potem wzdłużny.

Montaż zacisku

Aby poprawnie zamontować zacisk, należy po prostu wsunąć go na tarczę w miejscu, gdzie w piaście znajdziemy wcięcie na klocek hamulcowy (z tyłu tarczy). Pamiętajmy, aby na krawędziach tego wcięcia znajdowały się blaszki, które mogły spaść przy demontażu zacisku. Jeśli zacisk nie chce wejść gładko, będziemy musieli pomóc mu młotkiem, ale bardzo delikatnie. Mocne uderzenia nie są wskazane. 

Zobacz również: Jak uzupełniać płyn hamulcowy?

Gdy zacisk jest już na swoim miejscu, pozostało przykręcić śruby mocujące. Otwory znajdują się z tyłu zacisku. Ważne, aby bardzo precyzyjnie wycelować śrubą w otwór piasty. W przeciwnym razie, próbując ją wkręcić nieprawidłowo, możemy zniszczyć gwint. O ile będzie to gwint śruby, koszt wymiany będzie niewielki. Zniszczenie gwintu piasty będzie wiązało się ze znacznymi komplikacjami.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Poradnik ukazujący jak zamontować klocki hamulcowe Fot. Mazda
Poradnik ukazujący jak zamontować klocki hamulcowe Fot. Mazda

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Centre Club

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama