| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Mazda MX-3: demontaż klocków hamulcowych

Mazda MX-3: demontaż klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych to naprawa, której musimy raz na jakiś czas dokonać. Możemy zaoszczędzić pieniądze, jeśli zrobimy to sami, podpowiadamy więc, jak najpierw zdemontować klocki.

Demontaż zacisku

Aby zdjąć klocki hamulcowe, w każdym samochodzie należy zdemontować zacisk. Odkręcamy więc koło, aby go odsłonić. Z tyłu zacisku, po dwóch jego stronach (na górze i na dole) znajdują się śruby, które należy odkręcić. Mogą stawiać opór, więc radzimy użyć długiego klucza. Być może będziemy musieli uderzyć w niego kilka razy młotkiem, aby ruszyć śrubę. 

Zobacz również: Maluch po japońsku

Wtedy będziemy mogli zdjąć zacisk z tarczy hamulcowej. Czasem będziemy musieli również wzruszyć go np. młotkiem, jeśli hamulec jest zapieczony. Pamiętajmy, żeby robić to delikatnie. Gdy już zdejmiemy zacisk, na krawędziach piasty w miejscu, gdzie stykał się z nią klocek, ukażą nam się dwie blaszki ułatwiające późniejszy montaż. Bardzo ważne jest, aby ich nie zgubić. Przy zdejmowaniu zacisku mogą się zsunąć, należy je wtedy z powrotem założyć.

Zobacz również: Hatchback z emocjami w standardzie

Demontaż klocków

Gdy już zdejmiemy zacisk, ukażą nam się klocki, przytwierdzone metalowymi kołkami i pozycjonowane specjalnie wygiętymi drutami, nazywanymi sprężynami zacisków. Najpierw usuwamy druty (sprężyny) za pomocą śrubokręta płaskiego, wyszarpując je z mocowań. Musimy jednak uważać, aby ich nie uszkodzić, bo jeszcze nam się przydadzą. Jeśli kupiliśmy nowy zestaw montażowy klocków, nie musimy być ostrożni, gdyż będzie on zawierał właśnie te sprężyny oraz nowe kołki. Następnie wyciągamy kombinerkami zawleczki z kołków, aby móc je wysunąć. Klocki powinny wtedy same wypaść z zacisku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »