| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Elektronika/Elektryka > Alfa Romeo 156: naprawa podświetlenia panelu sterowania szybami. Poradnik

Alfa Romeo 156: naprawa podświetlenia panelu sterowania szybami. Poradnik


Brak podświetlenia przełącznika sterowania szyb może okazać się dosyć kłopotliwy podczas nocnych podróży. W poradniku tym pokażemy jak naprawić podświetlenie sterowania szybami.

Opis ten można traktować również jako poradnik dotyczący wymiany koloru podświetlenia w przełączniku szyb. Przedstawimy wymianę w dwóch wersjach, przed liftingiem wnętrza, ale i po nim. Zaczniemy od nowszego modelu.

Co będzie nam potrzebne?

• Klucz imbusowy
• Śrubokręt płaski
• Lutownica
• Cyna
• Dioda LED
• Opornik 12V

Na początku wyjmujemy wkładkę z uchwytu do zamykania drzwi. Należy to robić bardzo ostrożnie, jest ona wykonana z gumy i łatwo ją uszkodzić. Następnie odkręcamy dwie śruby trzymające panel sterowania szybami. Robimy to za pomocą klucza imbusowego. Teraz ciągniemy do góry panel sterowania szybami, łapiemy za właściwą (uszkodzoną) kostkę dołączoną do przełącznika i staramy się odłączyć od niej sterownik. Jak zauważymy, nie ma potrzeby wyjmowania wszystkich. Teraz pozostaje nam rozłączenie jej od wiązki - sprawdza się w tym płaski śrubokręt.

Zobacz też: Jak działa wodorowo-tlenowe ogniwo paliwowe?

Demontujemy klawisz odchylając delikatnie kostkę za pomocą śrubokręta. Usuwamy płytkę, na której widoczna jest dioda LED. Zobaczymy wtedy dwa piny + i -. Staramy się dopasować długość pręcików diody i opornika. Zapewni to nam łatwiejsze przeprowadzenie procesu lutowania. Pamiętamy, żeby przylutować diodę w odpowiedniej pozycji (+ z +), w innym przypadku się nie zaświeci.

Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu kąta świecenia diody. Wystarczy ją delikatnie pochylić, żeby nie świeciła mocniej niż pozostałe. Jej położenie ma również duże znaczenie podczas montowania klawisza. Teraz kostkę łączymy z przewodami. Mocujemy cały sterownik wciskając go od dołu w panel sterowania. Łączymy go z boczkiem drzwi. Przykręcamy dwie śruby kluczem imbusowym i wsadzamy gumową wkładkę w uchwyt do zamykania drzwi.

Zobacz też: Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu

Powyższa metoda znajduje zastosowanie w Alfach 156 o poliftowych wnętrzach. W przypadku tych przed zmianą stylizacji wnętrza, wymiana wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim przyciski są innego typu. Potrzebna dioda to SMD. Efektem tego jest brak konieczności stosowania opornika, zawiera go ona w sobie. Podczas przeprowadzenia wymiany, niezbędna okazuje się lutownica z cienkim grotem, ale i szczypce.

Na podstawie tego opisu można wykonać wymianę podświetlenia w każdym z przycisków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii HR i cyfrowej transformacji HR, właściciel revit.hr. Doświadczenie zdobywała jako dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »