REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Toyota Avensis I: naprawa manetki kierunkowskazów

Robert Kuśpiel
mechanik
mechanik

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzona manetka kierunkowskazów jest dosyć męczącą usterką. Brak kierunkowskazów, lub ich zmienne działanie, może okazać się bardzo niebezpieczne na drodze. Nie możemy zwlekać z naprawą.

Oczywiście, możemy kupić nowy przełącznik, jednak my postaramy się naprawić go tak, żeby działał bez żadnych komplikacji.
Rozpoczynamy od dobrego ustawienia kierownicy. Kręcimy nią w taki sposób, żeby odsłonić śruby mocujące plastik po lewej i prawej stronie.

REKLAMA

Odkręcamy również śrubę pod kierownicą trzymającą dolny plastikowy element. Teraz zdejmujemy go, odpinając z zaczepów górnego plastiku. Następnie odkręcamy śrubę znajdującą się przy stacyjce, mocującą górny plastik.

Zobacz również: Toyota Avensis I: naprawa przełącznika wycieraczek

REKLAMA

Potem przechodzimy do śruby ramki licznika. Przed zdjęciem górnego plastiku z kolumny kierownicy należy usunąć ramkę. Najlepiej zrobić to podważając ją od dołu i wyciągnąć górną stroną do siebie. Po jej wyjęciu przechodzimy do odkręcenia dwóch śrubek mocujących przełącznik zespolony do kolumny kierownicy.

Możemy teraz odpiąć kostkę od przełącznika. Górną kostkę odpinamy, łapiąc za końcówki i naciskając je w kierunku środka kolumny kierownicy. W tym momencie wyjmujemy przełącznik. Robimy to, wysuwając go w kierunku drzwi kierowcy. Potem zdejmujemy z niego plastikową nakładkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz zabieramy się za demontaż przełącznika. Zdejmujemy plastikową nakładkę z przełącznika, a następnie odkręcamy dwie śrubki. W ten oto sposób mamy rozłożony przełącznik. Przed nami najważniejsza operacja, czyli czyszczenie przełącznika.

Dokładnie, mamy do wyczyszczenia zaśniedziałe trzy styki w górnej części. Musimy również wyczyścić blaszkę, która jest pod sprężynką. To właśnie ona przesuwa się po tych stykach, w zależności od położenia manetki. Należy uważać, żeby nie zgubić tej sprężynki. Bez niej nasza manetka nie będzie działać. Dlatego zwracajmy na nią szczególną uwagę, żeby nie stracić więcej czasu na poszukiwania niż naprawę.

Zobacz również: Toyota Avensis I: demontaż kierownicy

Kiedy wszystko dobrze wyczyścimy, możemy składać manetkę. Kierunkowskazy powinny działać, beż żadnych problemów. Trzeba sprawdzić wszystkie funkcje przełącznika. Zazwyczaj niedziałające kierunkowskazy są efektem zbyt zaśniedziałych styków. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup manetki, warto sprawdzić powyższą metodę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA