| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Elektronika/Elektryka > Volkswagen Passat B5 FL: wymiana podświetlenia nawiewów

Volkswagen Passat B5 FL: wymiana podświetlenia nawiewów


W tym poradnik skoncentrujemy się na wymianie podświetlenia nawiewów w Passacie B5 FL. Fabryczny kolor podświetlenia to czerwony zmienimy na niebieski. Porada ta możne także służyć, jako instrukcja wymiany przepalonych żarówek.

Co będzie nam potrzebne?
• 4 żaróweczki VW - SEIM (symbol PA6-6)
• 2 płaskie śrubokręty
• lutownica

Zobacz również: Volkswagen Passat B5: wymiana łożyska sprzęgła kompresora klimatyzacji

Jeśli chcemy zmienić podświetlenie na kolor niebieski niezbędne będzie 8 diod świecących typu "LED". Pierwszy krok to zdjęcie bocznej osłony kokpitu przedniego, wkładamy płaski śrubokręt na wysokości górnych zaczepów, z boku kokpitu drugim płaskim śrubokrętem podważamy lekko nawiew do siebie. Kolejny krok, to odłączenie kostki zasilania żarówek, małym śrubokrętem podważamy zapadkę i wysuwamy kostkę. Środkowy nawiew posiada trzy zaczepy na górze i trzy na dole. Podczas zdejmowania nawiewów środkowych wykonujemy podobne czynności, jak przy demontażu nawiewów bocznych.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5 FL: radzimy jak naprawić silnik klapy regulacji temperatury - Climatronic

Wkładamy płaski śrubokręt na wysokość pierwszego zaczepu i lekko wypychamy, następnie trzymając wysunięty nawiew wkładamy drugi płaski śrubokręt do trzeciego zaczepu i minimalnie go wypychamy. Z dolną częścią postępujemy w analogiczny sposób. Następnie odpinamy kostki zasilające. Żarówki wystarczy lekko podważyć, nie ma problemów z wyjęciem. Żarówki z oprawą stanowią nieodłączny element. W tym przypadku musimy kupić nowe.

Chcąc zamontować niebieskie podświetlenie musimy rozmontować światłowód i zdjąć rygiel przesuwu klapy. Wykonujemy to, ściskając skrzypcami płaskimi kołeczek trzymający mechanizm rygla. Kolejna czynność to wsunięcie cienkiego śrubokręta pod zaczep światłowodu. Następnie lekko podważamy aż zsunie się z zatrzasku obudowy. Światłowód osłonięty jest rozbieralną białą osłoną antyrefleksyjną.

Zobacz również: Volkswagen Passat B5: wygłuszenie przednich drzwi

Do wykonania zamierzonego przez nas celu potrzebne będzie 8 diod typu "LED" (koloru niebieskiego), jak również cienki przewód w izolacji 0,5mm i koszulka izolująca 1mm. Jeśli chcemy zamontować diodę musimy wyprofilować i przylutować do plusowej nóżki opornik, dobieramy go ze względu na napięcie. Przewód w izolacji lutujemy do minusowej nóżki i naciągamy na niego koszulkę. Z drugiego końca przewody łączymy ze sobą i lutujemy bolec do wtyczki. Teraz przyklejamy diody do obudowy nawiewu na silikon termo-zastygający.

Podświetlenie musi być skierowane na centralną część prześwitującego piktogramu w obudowie nawiewu. W celu sprawdzenia połączeń i prawidłowej biegunowości diod, wskazane jest, aby wykonać próbne podświetlenie przed stałym montażem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »