reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Elektronika/Elektryka > Jak naprawić elektromagnes rozrusznika?

Jak naprawić elektromagnes rozrusznika?

Elektromagnes rozrusznika, będący równocześnie przekaźnikiem o bardzo dużej obciążalności styków, jest w zasadzie elementem nienaprawialnym.

Uszkodzony wymienia się na nowy. Niektóre warsztaty elektrotechniczne podejmują się napraw, polegających głównie na wymianie spalonego uzwojenia (czyli – przezwojenia elektromagnesu) lub oczyszczenia nadpalonych styków. We własnym zakresie można jedynie oczyścić styki, pamiętając, że jest to naprawa doraźna i trzeba zaplanować wymianę całego elektromagnesu w najbliższym czasie.

Przed wymontowaniem elektromagnesu z rozrusznika należy zdjąć ujemną klemę z akumulatora. Następnie odłączyć od niego wszystkie przewody. Przy odkręcaniu śrub, mocujących przewód rozruchowy i taśmę miedzianą, łączącą elektromagnes z wnętrzem rozrusznika (z jedną ze szczotek), trzeba zachować ostrożność, gdyż można dość łatwo uszkodzić wykonaną z dość kruchego tworzywa obudowę, w której one tkwią. Jednym kluczem przytrzymuje się nakrętkę po stronie tej obudowy i dopiero wówczas można odkręcać nakrętkę mocującą dany przewód.

Zobacz również: Jak odsiarczyć akumulator?

Po odkręceniu wkrętów lub śrubek mocujących elektromagnes do jego korpusu, należy odłączyć jego rdzeń od widełek, sterujących zębnikiem. Jest to czynność prosta, wymagająca niewielkich zdolności manualnych.

Po wyjęciu elektromagnesu należy zdjąć z niego plastikową obudowę z głównymi śrubami. W tym celu trzeba wykręcić mocujące ją wkręty i odlutować od niej miedziany drut o średnicy około 1 mm, który jest końcówką uzwojenia. Po zdjęciu obudowy uzyskuje się dostęp zarówno do styków przekaźnika, które są w rzeczywistości łbami śrub mocujących przewody, jak i do kotwicy elektromagnesu, czyli do grubej, prostokątnej blaszki stykowej, połączonej elastycznie z rdzeniem elektromagnesu i od niego odizolowanej.

Zobacz również: Jak wyregulować napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze?

Nadpalone styki można oczyścić drobnym pilnikiem, wypolerować drobnym papierem ściernym wypłukać w benzynie ekstrakcyjnej, ponownie zamontować na miejsce i zabezpieczyć „Elektrosolem” lub podobnie działającym preparatem o właściwościach antykorozyjnych, przeznaczonym do konserwacji elementów instalacji elektrycznych.

Zmontować elektromagnes przy zachowaniu kolejności odwrotnej, niż podczas demontażu. Pamiętać o przylutowaniu we właściwym miejscu końcówki uzwojenia. Umieścić elektromagnes na korpusie rozrusznika, nie zapominając o trafieniu uchem rdzenia elektromagnesu na zaczep widełek zębnika. Podłączyć przewody i silnie je dokręcić, pamiętając o wskazówkach przy opisie ich odkręcania. Warto końcówkę każdego z nich spryskać wcześniej „Elektrosolem”, co zapobiegnie ich utlenianiu się i poprawi styk. Nasunąć na śruby osłonki izolacyjne (jeżeli są na przewodach).

Mocując przewody do elektromagnesu, należy stosować oryginalne nakrętki i podkładki. Zwykle są one wykonane ze specjalnego stopu lub pokryte galwanicznie powłoką, zapewniającą dobry styk elektryczny.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama