reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Elektronika/Elektryka > Jak usunąć zakłócenia elektromagnetyczne, słyszalne w odbiornikach radiowych na zakresach AM?

Jak usunąć zakłócenia elektromagnetyczne, słyszalne w odbiornikach radiowych na zakresach AM?

Są trzy zasadnicze źródła zakłóceń odbioru radiowego w samochodzie w przypadku silników benzynowych i dwa w przypadku wysokoprężnych.

Pierwszym jest układ zapłonowy. To nie dotyczy silników Diesla. Drugim – zużyte szczotki i komutatory prądnic i alternatorów. Trzecim –  wentylatory, wiatraczki, dmuchawy i inne urządzenia korzystające z silników elektrycznych. Bardzo rzadko na pogorszenie odbioru radiowego wpływa praca komputera pokładowego.

Zobacz również: Jak wyeliminować trzeszczenie zawieszenia?

Usunięcie zakłóceń, pochodzących z układu zapłonowego jest proste i nie wymaga zbyt dużo pracy. Jeżeli w samochodzie jest stosowana cewka zapłonowa, to należy odszukać na niej zacisk, łączący ją bezpośrednio z wyłącznikiem zapłonu w stacyjce. Bardzo często jest on oznaczany numerem 15. Należy do tego zacisku podłączyć dowolny kondensator, byle nie elektrolityczny, o pojemności rzędu 1 mikrofarada, na napięcie pracy powyżej 24 Voltów. W przypadku podłączenia kondensatora do drugiego zacisku cewki silnik nie da się uruchomić!

Paradoksalnie - sprawdź świece

Przedtem jednak warto sprawdzić, czy z którejś świecy nie zsunął się przewód zapłonowy lub nie spalił się rezystor przeciwzakłóceniowy w końcówce tego przewodu. Rezystory te występują w starszych modelach samochodów, obecnie stosowane są inne rozwiązania.

Zobacz również: Kiedy wymieniać świece?

Aby sprawdzić rezystor przeciwzakłóceniowy, konieczny jest omomierz. Znajduje się on w każdym popularnym cyfrowym mierniku uniwersalnym. Pomiar należy wykonać pomiędzy końcem przewodu zapłonowego, odłączonym od cewki a złączką mosiężną (z otworem) wewnątrz końcówki, nakładanej na świecę. Omomierz należy ustawić na zakres co najmniej 20 000 omów (20 kiloomów). Jeżeli omomierz nie pokaże żadnej oporności (rezystancja nieskończenie wielka), będzie to oznaczało uszkodzenie tego opornika. Warto pod tym kątem sprawdzić wszystkie przewody zapłonowe.

Zużyte szczotki i komutator prądnicy lub alternatora objawia się słyszanym z głośnika dźwiękiem o dość wysokiej częstotliwości (buczeniem połączonym z gwizdem lub tp.), wzrastającej wraz z prędkością obrotową silnika. Pomaga jedynie wymiana szczotek, połączona z przeszlifowaniem komutatora.

Metoda krok po kroku

Zakłócenia od silników elektrycznych w samochodzie występują bardzo rzadko. Aby zlokalizować, który z silników je wytwarza, należy po kolei wyłączać wszystkie, aż trafi się na ten, po wyłączeniu którego zakłócenia znikną. Usunięcie zakłóceń polega na spięciu przewodu, zasilającego ten silnik z masą pojazdu kondensatorem (nie elektrolitycznym) o pojemności nieco poniżej 1 mikrofarada i napięciu roboczym co najmniej 24 Volty. Należy go umieścić jak najbliżej wywołującego zakłócenia silnika. Przedtem trzeba ostrożnie zdjąć izolację z tego przewodu i okręcić wokół niego jedną z końcówek kondensatora (można przylutować). Następnie dobrze zaizolować to miejsce taśmą izolacyjną. W jej zastępstwie można użyć plaster przylepiec bez opatrunku. Drugą końcówkę kondensatora trwale połączyć z masą pojazdu. Zakłócenie powinny zniknąć lub stać się mało dokuczliwe. Jeżeli to nie nastąpi, trzeba poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego elektronika którego wiedza teoretyczna będzie w tym przypadku bezcenna.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Usuwanie zakłóceń elektromagnetycznych słyszalnych w odbiornikach radiowych. fot. Newspress
Usuwanie zakłóceń elektromagnetycznych słyszalnych w odbiornikach radiowych. fot. Newspress

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama