reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Opel Vectra A: demontaż pompy cieczy chłodzącej

Opel Vectra A: demontaż pompy cieczy chłodzącej

W poradniku tym przedstawimy demontaż pompy cieczy chłodzącej we wszystkich silnikach w samochodzie Opel Vectra A.

Demontaż pompy cieczy chłodzącej przebiega w taki sam sposób dla każdej wersji silnikowej z wyjątkiem jednostki wysokoprężnej 1.7. Wszystkie dodatkowe czynności, które należy wykonać zostaną przedstawione w tym poradniku. Pierwszy krok to odłączenie przewodu masowego od akumulatora. Następnie należy spuścić całą ciecz chłodzącą.

Zobacz też: Opel Vectra A: kontrola i wymiana płynu w układzie chłodzenia

Odkręcamy korek ze zbiorniczka wyrównawczego. Jeśli silnik jest rozgrzany to należy to zrobić bardzo ostrożnie, żeby uniknąć poparzenia. Teraz podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę i luzujemy opaskę zaciskową na dolnym przewodzie. Ściągamy przewód i czekamy aż spłynie cała ciecz i przykręcamy ponownie opaskę.

Kolejny krok to demontaż paska klinowego lub wieloklinowego. Wszystko zależy od wyposażenia i modelu naszego auta. Następnie musimy wymontować przednią osłonę paska zębatego. Teraz czeka nas znacznie trudniejsze zadanie zdjęcie paska rozrządu. Kolejny krok to zdjęcie paska klinowego lub wieloklinowego.

W tym momencie musimy ustawić tłok pierwszego cylindra w górnym położeniu zwrotnym. Dźwignia zmiany biegów musi być w położeniu neutralnym dodatkowo zaciągamy hamulec ręczny. Zaczynamy obracać wałem korbowym. W tym celu będzie nam potrzebny klucz nasadowy, który założymy na środkową śrubę koła pasowego. Obracamy go zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu aż nacięcie na kole pasowym wału będzie na wysokości ostrza zamocowanego na pokrywie przedniej.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana filtru powietrza i paliwa

Dodatkowo znak na kole zębatym wałka rozrządu musi pokryć się ze znakiem znajdującym się na osłonie. Jeżeli będzie potrzebna delikatna korekta to należy wykonać jeden obrót wałem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie należy obracać wałka rozrządu za śrubę mocującą, możemy doprowadzić do zbyt dużego przeciążenia paska zębatego.

Teraz luzujemy śruby mocujące pompę cieczy chłodzącej. Jeśli w naszym silniku nie ma automatycznego napinacza to należy obrócić pompę cieczy chłodzącej w taki sposób, żeby poluzować pasek zębaty. Na pompie znajduje się specjalny sześciokąt służący do obracania ją. Z uwagi na bardzo słabą dostępność dla ręki i klucza płaskiego można wymontować alternator. Kiedy pasek będzie odpowiednio luźny należy go zdjąć.

Zobacz też: Jak wymienić pompę paliwa w Alfa Romeo 166?

W modelach wyposażonych w automatyczny napinacz należy odciągnąć do boku napinacz i zdjąć pasek. Po zdjęciu paska nie należy poruszać wałem korbowym i wałkiem rozrządu. Pozostaje nam odkręcić i wyjąć pompę cieczy chłodzącej.

Przed montażem czyścimy dokładnie powierzchnię styku. Pompę mocujemy używając nowego uszczelniacza. Na końcu należy poprawnie wyregulować naciąg paska zębatego. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Opel Vectra A demontaż pompy cieczy chłodzącej
Opel Vectra A demontaż pompy cieczy chłodzącej

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama