Kategorie

Mercedes W210: demontaż chłodnicy

Robert Kuśpiel
Chłodnica wody nie wymaga regularnych wymian, lecz warto wiedzieć jak to zrobić samodzielnie.
Chłodnica wody nie wymaga regularnych wymian, lecz warto wiedzieć jak to zrobić samodzielnie.
Uszkodzona chłodnica wymaga natychmiastowej wymiany lub naprawy. W poradniku tym pokażemy jak sprawnie zdemontować chłodnice w Mercedesie W210 z silnikiem wysokoprężnym.

Chłodnica wody nie wymaga regularnych wymian. Zazwyczaj są dwa powody, z których konieczna jest wymiana chłodnicy. Pierwszy z nich to uszkodzenie manualne, którego konsekwencją jest wyciek z chłodnicy. Drugim powodem jest zgromadzenie się kamienia kotłowego i zanieczyszczeń w wąskich kanalikach chłodnicy. Efektem tego jest osłabienie sprawności chłodnicy. Pamiętajmy, że usterek chłodnicy nie należy bagatelizować. Zaczniemy od silnika 2.2 (604) i 3.0 (606).

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana silniczków wycieraczek

Reklama

Pierwszym krokiem jest odłączenie ujemnej klemy akumulatora. Następnie musimy zdemontować dolną osłonę silnika. W tym celu należy podnieść przód auta. Jeżeli nie mamy dostępu do platformy warsztatowej lub kanału to musimy skorzystać z tradycyjnego lewarka z podstawkami. Należy przy tym stosować się do wszelkich zasad bezpieczeństwa. Po zdjęciu osłony przechodzimy do spuszczenia cieczy chłodzącej.

Na dole chłodnicy znajduje się króciec spustowy, na który zakładamy odpowiedni wąż elastyczny (średnica 12mm). Podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę i wsadzamy do niego wcześniej zamontowany przewód. Odkręcamy korek spustowy i czekamy aż spłynie cała ciecz. Następnie wsuwamy drugi przewód o średnicy 14mm na korek spustowy w kadłubie silnika. Podstawiamy naczynie pod silnik i wykręcamy korek spustowy.

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana cieczy chłodzącej

Kolejny krok to wymontowanie sprzęgła wentylatora. W silniku 604 odkręcamy nakrętkę mocującą za pomocą klucza płaskiego. W celu ułatwienia zalecamy przytrzymać koło pasowe pompy cieczy chłodzącej. Nakrętka ma lewy gwint. Teraz zdejmujemy sprzęgło razem z wentylatorem. Wykręcamy trzy śruby mocujące i oddzielamy sprzęgło od wentylatora. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Reklama

W silniku 602 i 606 demontaż przebiega praktycznie w identyczny sposób z ta różnicą, że w silniku 2.9 (602) należy wymontować sztywny przewód powietrza doładowanego. Znajduje się on w górnej części z przodu silnika. Kolejne czynności są identyczne dla obydwu silników. Najpierw zdejmujemy zaczepy sprężyste i kładziemy osłonę na wentylatorze. Jedynie w silniku turbodoładowanym 3.0 należy ją wyjąć.

Odkręcamy śrubę sprzęgła przytrzymując jednocześnie koło pasowe poprzez dociśnięcie jego. Wyjmujemy wentylator do góry razem ze sprzęgłem i osłoną. Na końcu pozostaje nam odkręcić cztery śruby mocujące wentylator do sprzęgła. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana wtryskiwaczy w silniku Diesla

Teraz odpinamy i zsuwamy opaski mocujące przewody cieczy chłodzącej i odczepiamy przewody od chłodnicy. Jeżeli nasze auto jest wyposażone w automatyczną skrzynię biegów to należy pamiętać o zaciśnięciu przewodów: dopływowego i odpływowego oleju. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnych zacisków. Na końcu odkręcamy przewody od chłodnicy. Robimy to bardzo ostrożnie. Przy montażu należy przemyć miejsca połączeń za pomocą spirytusu. Wszelkie zanieczyszczenia są niedopuszczalne.

W samochodach wyposażonych w klimatyzację należy odpiąć przednią kratkę wentylatora od belki poprzecznej a następnie wyjąć. Wystarczy obrócić dwa zaciski o 90 stopni. Jeżeli nie damy rady palcami to należy skorzystać z śrubokręta gwiazdkowego.

Następnie odpinamy i zsuwamy opaskę zaciskową, odpinamy przewód od chłodnicy i wyjmujemy do góry zaczepy sprężyste (wszystkie wersje silnikowe).

W autach z klimatyzacją odkręcamy 5 śrub mocujących przednią belkę poprzeczną. Demontujemy linkę zamka przedniej klapy i wyjmujemy belkę. Teraz wyjmujemy tunel powietrza dolotowego i regulator nawiewu powietrza, który znajduje się na chłodnicy. W wersjach z klimatyzacją odkręcamy skraplacz od chłodnicy i podwieszamy go za pomocą drutu razem z przewodami. W tym momencie możemy wyjąć chłodnicę. Pamiętajmy, że nie można rozszczelniać układu klimatyzacji.

Zobacz też: Mercedes W210: kontrola ciśnienia sprężania w silniku wysokoprężnym

W pozostałych silnikach demontaż przebiega podobnie jednak z pewnymi różnicami. W silniku 2.9 (602) należy zdemontować w przedniej części silnika górny przewód powietrza doładowanego. W tym silniku nie ma konieczności demontażu sprzęgła wentylatora. Następnie odpinamy i zsuwamy opaskę mocującą przewód cieczy chłodzącej. W tym momencie możemy odłączyć ten przewód.

Odpinamy przednią kratkę wentylatora z przedniej belki poprzecznej i wyjmujemy ją. Wystarczy obrócić w lewo dwa zaciski mocujące. Wykręcamy 5 śrub mocujących przednią belkę poprzeczną, demontujemy linkę zamka przedniej maski i wyjmujemy belkę. Odkręcamy chłodnicę powietrza doładowanego i podwieszamy z boku razem z jej przewodami. Kolejne kroki są takie same jak w przypadku silnika 604 i 606

Ostatnim silnikiem, w którym zachodzą zmiany podczas demontażu jest jednostka turbodoładowana o pojemności 3 litrów. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to odkręcenie na dole dwóch śrub mocujących chłodnice powietrza doładowanego. W modelach z klimatyzacją należy zdemontować wspornik przewodu oleju przekładniowego od chłodnicy. To samo tyczy się wspornika przewodu skraplacza od podłużnicy.

Zobacz też: Jak przygotować układ chłodzenia na zimę?

Następnie odpinamy i zsuwamy opaski mocujące przewody cieczy chłodzącej do chłodnicy. Są to dokładnie 3 przewody. Należy również pamiętać o tym, który znajduje się po prawej stronie chłodnicy w jej górnej części (cienki przewód).  Kolejny krok to zdemontowanie dodatkowego wentylatora, belki poprzecznej i zamka przedniej maski. Odłączamy linkę zamka i odkładamy ją na bok. W wersji z klimatyzacją należy odkręcić i odłączyć skraplacz od chłodnicy.

Przechodzimy do montażu. Na początku oglądamy dokładnie wszystkie przewody elastyczne. Nie powinny mieć pęknięć ani innych uszkodzeń, które mogłyby mieć ujemny wpływ na działanie całego układu chłodzenia. Ważny jest również stan gumowych uchwytów chłodnicy. Jeżeli będą się kruszyć i wykazywać nadmierną ciągliwość to mogą nie zapewnić chłodnicy stabilnego położenia.

Wkładamy chłodnicę od góry tak, żeby trzpienie mocujące weszły w gumowe uchwyty w dolnej belce. Teraz możemy zamontować na chłodnicy sterownik nawiewu powietrza.

W wersjach z klimatyzacją przykręcamy skraplacz do chłodnicy i montujemy przednią belkę poprzeczną i przykręcamy ją za pomocą 5 śrub. Następnie podłączamy linkę zamka przedniej maski. Kolejne kroki tyczą się również aut bez klimatyzacji.

Zobacz też: Obniż zużycie paliwa w samochodzie

Montujemy tunel powietrza dolotowego i zakładamy od góry sprężyste zaczepy chłodnicy. Osadzamy na chłodnicy elastyczne przewody cieczy chłodzącej i mocujemy je za pomocą opaski zaciskowej. Jeśli odkręciliśmy przewody olejowe to również należy je zamontować.

W wersjach z klimatyzacją osadzamy kratkę wentylatora i wkładamy dwa zaciski po czym obracamy je w prawo o 90 stopni.

Montujemy osłonę wentylatora i sprzęgło wentylatora. Zalewamy cały układ cieczą chłodzącą. Postępujemy zgodnie z zaleceniami jakie są w poradniku dotyczącym wymiany cieczy chłodzącej w Mercedesie W210. Na koniec sprawdzamy czy nie ma wycieków. W przypadku automatycznej skrzyni biegów należy skontrolować poziom oleju.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.