| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > BMW seria 3 E36: wymiana rozrusznika

BMW seria 3 E36: wymiana rozrusznika

Awaria rozrusznika w BMW E36 może skutecznie unieruchomić nasze auto. W poradniku tym znajduje się opis jak krok po kroku wymontować i zamontować rozrusznik w BMW serii 3.

Wymiana rozrusznika w E36 nie jest problematyczna. Na początku należy zlokalizować rozrusznik. Znajduje się on z boku silnika. Jest tak umiejscowiony, że można go wyjąć od góry. na początku należy odłączyć ujemną klemę akumulatora. Następnie demontujemy górną cześć filtru powietrza razem z przepływomierzem powietrza. Teraz otwieramy zatrzask i odpinamy przewody elastyczne.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: demontaż półosi

Kolejnym krokiem jest wyjęcie nastawnika prędkości obrotowej biegu jałowego z gumowej podstawki. Odkręcamy śrubę uchwytu bagnetu oleju i wyjmujemy rurę prowadzącą. Teraz demontujemy kanał przewodów elektrycznych pod kolektorem dolotowym. Kolejny krok to odkręcenie przewodów elektrycznych a następnie wykręcenie górnej śruby mocującej rozrusznik. Jednocześnie należy wciskać przewody cieczy chłodzącej. Wymontowujemy dolną śrubę mocującą i wyjmujemy rozrusznik.

Po wymontowaniu starego rozrusznika musimy podjąć decyzję co do jego dalszego losu. Możemy kupić nowy. Jednak tutaj słowo „nowy” nie oddaje w pełni autentycznego stanu rozrusznika. Zazwyczaj są to chińskie zamienniki, które jakościowo odstają od oryginału. Należy o tym pamiętać decydując się na taki zakup. Nie powinniśmy być mocno zdziwieni, jeżeli nie wytrzyma on do końca okresu gwarancyjnego.

Można przemyśleć zakup używanego. Jednak tutaj musimy być pewni co do źródła. W innym przypadku taki zakup to duże ryzyko. Może się okazać, że ten używane będzie w znacznie gorszym stanie niż ten, który wyjęliśmy z naszego auta. Jednak kiedy trafimy na dobry egzemplarz warto zastanowić się nad kupnem. Jakby nie było to nadal pozostajemy przy oryginale.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest regeneracja starego rozrusznika. Cenowo wychodzi prawie tak samo lub taniej jak zakup chińskiej podróbki. Jeżeli wykonujemy taką usługę w dobrym warsztacie to możemy być pewni, że posłuży nam dłuższy czas. Ceniące się zakłady dają na taką regenerację pisemną gwarancję. Zazwyczaj mają rozruszniki na wymianę lub można poczekać na regenerację naszego.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana wahacza przedniego

Montaż rozrusznika przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Należy zwrócić uwagę, żeby przykręcić wszystkie śruby. Montując rurę prowadzącą bagnetu oleju należy zamontować nową uszczelkę. Nie zapominajmy również o użyciu podkładek pod śruby mocujące rozrusznika.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

BMW seria 3 E36 wymiana rozrusznika
BMW seria 3 E36 wymiana rozrusznika

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »