REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Audi A3 8L: naprawa spryskiwacza tylnej szyby - poradnik

Robert Kuśpiel
Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poradnik ten skierowany jest do osób, które mają problem ze spryskiwaczem tylnej szyby. Konkretnie mamy tutaj na myśli brak jakiejkolwiek reakcji na próbę włączenia spryskiwacza tylnej szyby.

Na początku odkręcamy trzy śruby podtrzymujące silniczek i wyciągamy wtyczkę zasilania i rozłączamy przewód, który podaje płyn. Idąc dalej, opuszczamy klapę i delikatnie podważamy śrubokrętem plastikową czapeczkę na dwóch zatrzaskach. Następnie psikamy WD-40 na śrubę, która dociska ramię do przefrezowanej tulejki. Trzeba tutaj zaznaczyć, że ramię jest bardzo mocno zamocowane.

REKLAMA

Teraz wyciągamy mechanizm spod klapy i rozkręcamy Torxem metalową pokrywkę. Znajduje się pod nią uszczelka, następnie można zauważyć mechanizm poruszający ramię pióra. Z pokrywką powinien zejść czarny zawór, z urwaną najczęściej miedzianą rurką 3,5 mm. Dyszę spryskującą i pozostałą część demontujemy i czyścimy. Elementy te znajdują się w górnej części. Gdy wszystko mamy zdemontowane, przechodzimy do naprawy.

Zobacz również: Jak usunąć nieszczelności pomiędzy gaźnikiem i kolektorem ssącym?

Bierzemy czarny zawór, który usadowiony był w metalowej pokrywce (dobrze, jeśli posiada jeszcze kawałek miedzianej rurki). Szlifujemy koniec rurki, tak żeby nie było zadziorów. Teraz bierzemy rurkę, którą chcemy i szlifujemy ją tak, żeby pasowała do starej, a jeśli mamy taką możliwość, wygładzamy dookoła rurkę. Następnie sprawdzamy, czy wchodzi w oryginalną rurkę, a jeżeli wszystko jest jak należy, czas połączyć te dwa elementy.

Zobacz też: Jak naprawiać połączenia elektryczne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pasujące części odtłuszczamy i sklejamy za pomocą kleju Kropelka. Musimy być ostrożni, żeby nie skleić otworu. Nadszedł czas na naprawę dyszy, obcinamy więc rurkę teflonową na około 1 cm, która będzie nam służyć jako uszczelniacz. Nakładamy ją na rurkę miedzianą tuż za zaworkiem, a po zdjęciu dokładnych wymiarów, przycinamy dokładnie rurkę. Chcąc włożyć dyszę w rurkę, będzie nam potrzebne wiertło 2,5 mm, którym należy wywiercić ten otwór.

Zobacz również: Jak często należy dokonywać przeglądu technicznego samochodu?

Następnie nakładamy smar w tuleję, gdzie rurka będzie zamontowana i smarujemy na mechanizmie obracania ramieniem. Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności.
Pozostaje nam wyregulowanie wszystkiego, przy czym dyszę najlepiej regulować szpilką. Ramię pióra również regulujemy. Przedstawiony przez nas sposób opiera się o wykorzystanie własnych elementów, ale oczywiście jest możliwy do kupienia zestaw naprawczy. Koszt takiego zestawu to ok. 150 złotych. Jak widać, są dwie metody naprawy takiej usterki, wszystko zależy od tego, ile chcemy wydać na to pieniędzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA