reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Volkswagen Passat B5 FL: konserwacja mechanizmu wycieraczek - poradnik

Volkswagen Passat B5 FL: konserwacja mechanizmu wycieraczek - poradnik


Awaria wycieraczek w czasie deszczu nie jest przyjemna. Dlatego warto zadbać o konserwację mechanizmu wycieraczek. W poradniku tym dowiesz się jak zakonserwować mechanizm i jak ewentualnie go wymienić.

Mechanizm wycieraczek znajduje się pod przednią szybą. Zamocowany jest razem z silnikiem do półki podszybia, bezpośrednio pod plastikową rynienką szyby czołowej. Chcąc się tam dostać trzeba zdemontować ramiona wycieraczek. Zdejmujemy plastikowe kapturki i kluczem 13 odkręcamy nakrętki z ramion. Następnie bardzo delikatnie zdejmujemy ramiona, można nieuważnie uszkodzić przednią szybę. Kolejny krok to demontaż gumowej uszczelki komory silnika i wysunięcie osłony przegrody silnika. Następnie zdejmujemy plastikową rynienkę ściekową podszybia. Na samym dole szyba ma na stałe przyklejony plastikowy zatrzask, rynienka jest zatrzaśnięta w tym zatrzasku. Najlepszym sposobem na ściągnięcie rynienki będzie zdjęcie jej od strony kierowcy. Należy obchodzić się z nią delikatnie. Rynienki mają skłonność do pękania, koszt nowej to ok. 80zł.

Zobacz również: Jak naprawić falujące obroty?

Przechodzimy teraz do ściągnięcia pokrywy komputera, robimy to za pomocą klucza nasadowego 8. Przed tym należy odpiąć akumulator, oczywiście, wszystkie dane z pamięci komputera zostaną wykasowane. Teraz zdejmujemy dolną część obudowy komputera, w tym celu odkręcamy dwie nakrętki przy użyciu klucza 10. Obudowa ma na dole otwór na przewody dochodzące do komputera. Mamy teraz przed sobą cały mechanizm wycieraczek. Jest on zamocowany na trzech śrubach z podkładkami w gumowym pierścieniu. Za pomocą klucza 10 odkręcamy śruby i rozłączamy kostkę zasilającą. Jeżeli mamy w zamiarze nasmarowanie elementów napędowych wycieraczek, rozpinamy cięgła przekazujące. Zatrzaśnięte są na przegubach kulowych.

Zobacz również: Jak dobrać olej do auta i jak często trzeba go wymieniać?

Teraz zdejmujemy okrągłe zawleczki z ruchomych czopów mechanizmy napędzania ramion i wypinamy czopy z mocowania. Tak rozmontowane elementy musimy bardzo dokładnie wyczyścić. Wszelką rdzę szlifujemy drobnym papierem ściernym. Następnie nakładamy smar do łożysk na wszelkie elementy ruchome. Jeżeli wymienialiśmy sam silnik, musimy go ustawić w skrajnym położeniu. W tym celu podłączamy akumulator, podpinamy wtyczkę i ustawiamy czasową pracę wycieraczek. Jak silnik jest w skrajnym położeniu składamy cały zespół i przykręcamy do podszybia. Montaż pozostałych elementów przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Oczywiście uważamy, żeby nie połamać elementów z plastiku. Taka konserwacja zapewni poprawną pracę wycieraczek na kilka lat.

Zobacz też: Jak naprawić dmuchawę?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Warto zadbać o konserwację mechanizmu wycieraczek
Warto zadbać o konserwację mechanizmu wycieraczek

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama