reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Jak wymienić chłodnicę?

Jak wymienić chłodnicę?

Chłodnica jest niezbędnym elementem samochodu. Dzięki niej ciepło jest odbierane z silnika, który z kolei generuje ogromne jego ilości podczas pracy. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić ten element.

Upewnijmy się, że samochód ostygł. Gorący płyn chłodniczy może wybuchnąć jak gejzer, gdy odkręcimy nakrętkę chłodnicy, gdyż pod wpływem ciepła zwiększa swoją objętość, a więc również ciśnienie w układzie jest wyższe. Odłączmy akumulator, aby w samochodzie nie było żadnego dostępu do prądu.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator?

Przed demontażem należy usunąć płyn z układu, a następnie rozłączyć wszystkie gumowe przewody i rury, które zauważymy przy chłodnicy. Zazwyczaj są one przytwierdzone z pomocą metalowych opasek. Gdy już odłączymy wszelkie kable, powinniśmy chłodnicę odkręcić. W tym celu należy odnaleźć mocowania i odkręcić śruby, a następnie wyjąć chłodnicę z komory silnika od góry.

Płyn chłodniczy jest słodki, dzieci i psy mogą próbować go konsumować, dlatego nie należy pozostawiać na ziemi żadnych jego wycieków.

Zobacz również: Jak sprawdzić przewód wysokiego napięcia?

Nową chłodnicę montujemy analogicznie do tego, w jaki sposób zdemontowaliśmy starą. Najpierw przykręcamy ją zgodnie z istniejącymi w samochodzie mocowaniami, a następnie podłączamy do reszty układu chłodzenia, czyli przewodów. Używamy do tego zdjętych wcześniej opasek, o ile producent nowej chłodnicy nie załączył do zestawu nowych. Zalewamy cały układ odpowiednim płynem chłodniczym.

Chłodnica jest jednym z niezbędnych układów samochodu. Dbajmy więc o to, aby chłodnica była zawsze w pełni sprawna.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama