| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Jak wymienić łącznik elastyczny tłumika?

Jak wymienić łącznik elastyczny tłumika?


Uszkodzenie łącznika elastycznego jest dosyć częstą przypadłością układu wydechowego. Wymiana nie jest problematyczna, lecz wymaga trochę czasu. Oto opis jak wymienić uszkodzoną plecionkę.

Jeżeli nasz wydech wymaga wymiany łącznika elastycznego nie da się tego nie zauważyć, a dokładniej usłyszeć. Zaczyna się od głośnej pracy auta przy większych prędkościach.

Uszkodzenia plecionki powodują najczęściej przedmioty, w które uderzamy podwoziem auta. Ponadto łącznik elastyczny tłumika niszczy się w wyniku eksploatacji samochodu. Niestety plecionki nie da się naprawić, trzeba zamontować nową.

Zobacz również: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

Najpierw wykonujemy pomiar starej plecionki. Do tego jest nam potrzebny podnośnik lub kanał. Kiedy mamy wygodny dostęp do podwozia auta, za pomocą suwmiarki mierzymy szerokość i długość plecionki. Najlepiej dokonać pomiaru rury za łącznikiem lub przed nim, w odległości około 10 cm od początku plecionki. Długość mierzymy bardzo dokładnie, gdyż montaż krótszego łącznika elastycznego może być niemożliwy.

Zdejmując wymiary, każdy pomiar zaokrąglaj w górę. Mierzymy tylko długość plecionki, to dla nas jest wymiarem wyjściowym.

Łącznik elastyczny jest na ogół niedostępny w autoryzowanych serwisach, ponieważ zwykle sprzedawany jest w komplecie z rurą od silnika do tłumika środkowego. Koszt takiego zestawu jest bardzo duży, dlatego lepiej dokupić plecionkę na miarę. Jeżeli mamy już odpowiedni łącznik elastyczny przystępujemy do wymiany. Odkręcamy rurę przy samym silniku. Następnie oglądamy, gdzie najwygodniej nam zdemontować rurę tak, aby wyjąć na zewnątrz odcinek z plecionką. 

Zobacz również: Jak samemu wymienić tłumik?

Najwygodniejszym miejscem jest łączenie rury z tłumikiem środkowym. Odkręcamy zabezpieczenie, spryskujemy WD-40 i próbujemy wyciągnąć rurę z tłumika. Kiedy mamy wykręconą rurę, przystępujemy do wycięcia starej plecionki. Do tego używamy szlifierki kątowej. Miejsca cięcia wybieramy po przyłożeniu nowej plecionki tak, aby była odpowiednia długość. Następnie oddajemy element do spawania. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy wykonać tę operację sami. Po ostygnięciu elementu montujemy rurę z plecionką.

Pamiętajmy o wsadzeniu nowej podkładki na łączeniu rury z silnikiem.

Należy dokręcić wszystkie śruby tak, aby nie było zbędnego luzu. Opuszczamy auto i odpalamy silnik. Przysłuchujemy się uważnie pracy układu wydechowego.
Różnica w pracy będzie zauważalna od pierwszego rozruchu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »