| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Wymiana termostatu w Oplu Omega MV6

Wymiana termostatu w Oplu Omega MV6


Awaria termostatu może wiązać się z poważnymi uszkodzeniami silnika, jeśli zaniedbamy konieczność jego naprawy lub wymiany. Powiemy, jak w zaciszu własnego garażu poradzić sobie z tym problemem.

Wymianę rozpoczynamy od spuszczenia płynu chłodniczego, więc należy wcześniej się w niego zaopatrzyć. Oprócz nowego termostatu będzie potrzebny też silikon. Po spuszczeniu płynu należy wymontować akumulator, gdyż inaczej nie dostaniemy się do termostatu. Teraz musimy zdemontować kolektor ssący – aby to zrobić, należy zdjąć kolektor dolotowy. Z lewej strony znajdziemy przykręcony na trzy śruby 8mm przewód recyrkulacji spalin. Następnie odpinamy linki przepustnicy i tempomatu. Potem odczepiamy osłonę przewodów podciśnieniowych z logo opla, a kluczem imbusowym odkręcamy wiązkę przewodów i odsuwamy ją na bok. 

Zobacz również: Jaki olej wybrać do jazdy miejskiej?

Należy odkręcić główny przewód podciśnienia. W tylnej części kolektora, przed ścianą grodziową, znajduje się termozawór. Musimy z niego wypiąć wtyczkę i wysunąć wąski wężyk podciśnienia. W następnej kolejności demontujemy silnik krokowy i odpinamy jego wtyczkę. Potem odłączamy przewód doprowadzający płyn do przepustnicy. Kluczem nasadowym 10mm odkręcamy 4 śruby główne kolektora ssącego i dwie śruby 8mm, podtrzymujące wsporniki listwy. Po ostrożnym zdjęciu kolektora zobaczymy termostat. Podczas demontażu przewodu sztywnego musimy usunąć pozostałość po wyjęciu akumulatora, czyli ściankę grodziową. W niej znajdują się trzy wiązki kabli, pomiędzy którymi jest wkręt krzyżakowy. Po jej odkręceniu unosimy wiązki, umożliwiając sobie wymontowanie przewodu sztywnego. Musimy jeszcze zdjąć gumowy przewód, który prowadzi do chłodnicy.

Następnie kluczem 13mm odkręcamy śrubę mocującą sztywny przewód i wspornik bagnetu oleju. Kluczem nasadowym 8mm odkręcamy 2 śruby mocujące termostat i wyciągamy go kilkoma ruchami – na wyczucie, bo nie jest to prosta sprawa.

Przed montażem nowego termostatu należy się wyposażyć w zestaw oringów. Pierwszy przyklejamy na termostat minimalną ilością silikonu, ponieważ nie będziemy mogli ustalić jego właściwej pozycji, gdy już go przykręcimy. W sztywnym przewodzie są jeszcze dwa stare oringi, które należy zdjąć i włożyć nowe. Tutaj nie musimy już ich kleić, ponieważ jeśli mamy nowy termostat, wszystko wpasuje się na pewno bez problemu.

Zobacz również: Wymiana świec zapłonowych

Po zmontowaniu reszty części w odwrotnej kolejności możemy napełnić układ płynem chłodniczym. Płyn nalewamy przez zbiornik wyrównawczy. Układ powoli będzie się zapełniał i odpowietrzał, a w zbiorniku wyrównawczym powinien na dowód tego bulgotać płyn. Następnie, nie zakręcając zbiornika, zapalamy silnik. Z czasem, gdy silnik będzie pracował, płynu powinno ubywać - wówczas należy go dolewać do poziomu KALT.

Następnie włączamy ogrzewanie i pompę wspomagającą, kontrolując poziom płynu. Kiedy temperatura silnika przekroczy 90*C, otworzy się termostat, górny wąż się nagrzeje i gwałtownie spadnie poziom płynu. Teraz ostatni raz uzupełniamy płyn i zamykamy zbiornik wyrównawczy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »