| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Co zrobić gdy płyn do spryskiwaczy zamarznie?

Co zrobić gdy płyn do spryskiwaczy zamarznie?

Okres zimowy to czas, który wymaga od nas wykonania wielu czynności związanych z przygotowaniem samochodu do panujących warunków atmosferycznych. Wymiana opon na zimowe to oczywista sprawa, ale nie każdy pamięta o tak błahej rzeczy jak wymiana płynu do spryskiwaczy na taki, który nie zamarznie bo jest odporny na ujemne temperatury.

Kierowcy, którzy jednak zapomną o tej czynności, a ich samochód przez dłuższy czas zaparkowany jest „pod chmurką” skazani są na możliwość zamarznięcia płynu do spryskiwaczy. Co może wiązać się np. z uszkodzeniem pompki do spryskiwaczy, która pod wpływem pracy na sucho może się zatrzeć lub ograniczeniem widoczności co wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

 Sposoby na zamarznięty płyn

Jeżeli zaistnieje już taka okoliczność i płyn do spryskiwaczy nie wydobywa się z dysz to można uporać się z tym na wiele sposobów. Jednym z nich a zarazem najprostszym i najskuteczniejszym to po prostu uruchomienie silnika i go rozgrzanie do temperatury roboczej. Pod wpływem wysokiej temperatury  silnika płyn do spryskiwaczy znajdujący się w komorze silnika powinien z czasem odmarznąć. Kolejnym równie skutecznym sposobem jest odstawienie samochodu do ogrzewanego garażu, w którym panują dodatnie temperatury. Jeżeli taka opcja jest nieosiągalna to można wybrać się na zakupy i skorzystać z parkingów podziemnych zlokalizowanych w centrach handlowych, na których temperatura z reguły jest dodatnia. Po powrocie z niezbyt długiego maratonu po sklepach płyn powinien  być w stanie płynnym, gdzie pozostało go tylko „wypsikać” i nalać nowy przystosowany do ujemnych temperatur.

Bardziej inwazyjną i raczej nie rekomendowaną metodą jest nalanie wrzącej wody lub innych substancji do zbiorniczka z płynem tak aby płyn natychmiastowo odmarzł. Jest to sposób niebezpieczny, ponieważ przypadkowo rozlana woda lub substancja może uszkodzić elementy, które  będą miały z nimi bezpośredni kontakt. Jeszcze innym  sposobem jest odkręcenie zbiorniczka z zamarzniętym płynem i usytuowanie go w miejscu w którym jest ciepło tak aby odmarzł samoistnie pod wpływem ciepła, a następnie opróżnienie go.

Lepiej nie oszczędzać

Warto jest trochę dopłacić i zastosować płyn renomowanych firm dobrej jakości. Zakup najtańszego płynu może skutkować nieprzyjemnym zapachem powodując dyskomfort i słabe samopoczucie podczas jego używania, a także negatywnie oddziaływać na zdrowie. Ponadto płyn z najniższej półki cenowej może nie spełniać podstawowych parametrów związanych z odpornością na zamarzanie, a także może skutkować przyspieszonym zużyciem gum wycieraczek.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »