Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego rośnie zainteresowanie outsourcingiem w logistyce?

Magazyn
Magazyn
Promag S.A.
Outsourcing powoli zadamawia na polskim rynku logistycznym. Jakie są jego zalety? Czy każda firma może sobie na niego pozwolić?

Outsourcing w logistyce

Polski rynek logistyczny wykazuje coraz większe zainteresowanie outsourcingiem. Dzięki temu firmy działające w tej branży mają szansę stać bardziej efektywne. Muszą jednak się zastanowić, kiedy warto z niego skorzystać. Znaczenie ma również cena i jakość usług logistycznych.

Firmy logistyczne coraz częściej rozważają outsourcowanie swoich usług. Część z nich podjęła już tę decyzję, z powodzeniem konkurując na rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom i usprawnionemu procesowi dostaw unikają zarówno problemów z opóźnieniem, jak i wszelkich negatywnych konsekwencji wynikających z takiej sytuacji. Outsourcing ułatwia również wymianę informacji w łańcuchu logistycznym, co ma przełożenie na końcowy efekt i zadowolenie klientów.

Zobacz też: Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta w branży logistycznej?

– Ważne jest dla Polski i reszty Europy, aby wdrażać nowsze technologie, takie jak real time data, big data w chmurze, cloud computing itp. Ułatwią one komunikację między komponentami i sprawią, że Polska i pozostałe kraje Europy będą bardziej efektywne w przemyśle logistycznym. Pierwszym ważnym krokiem jest stworzenie i przystosowanie bardziej zrozumiałego logistycznego systemu, w którym jego komponenty komunikują się ze sobą w bardziej inteligentny sposób, aby zapewnić szybsze, skuteczne i bardziej przewidywalne w skutkach podejmowanie decyzji, mówi Curtis Shull, CEO Proximus RFID Solutions.

Zobacz też: Zwiększenie stawki zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego w 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy zastanawiają się, czy rozbudować proces logistyczny wewnątrz firmy, czy po prostu outsourcować usługi. Już wiele przedsiębiorstw korzysta z tej ostatniej formy i wszystko wskazuje na to, że przyszłość będzie należeć do outsourcingu. Tym bardziej, że firmy specjalistyczne są w stanie o wiele bardziej zapewnić prawidłowe funkcjonowanie łańcucha dostaw i stosują nowoczesne rozwiązania.

– Do tej pory outsourcing logistyczny koncentrował się na prostych usługach. Staliśmy przed wyzwaniem, czy budować magazyny sami, czy po prostu outsourcować zarządzanie gospodarką magazynową firmom specjalistycznym. Dotyczy to również przewozu towarów. Według mnie, a także jak wynika z badań, które wykonujemy, właściwym kierunkiem jest outsourcing całego łańcucha dostaw, a nie tylko tej części związanej z fizycznym przemieszczaniem się produktów, uważa Andrzej Zawistowski z Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Jakie są główne korzyści outsourcingu w logistyce?

Podejmując decyzję o outsourcingu, firmy kierują się m.in. ceną. Oczekują niskich kosztów oraz wysokiej jakości usług. Brak możliwości spełnienia tych wymogów oznacza, że outsourcing nie ma prawa bytu. Przedsiębiorstwa muszą być pewne, że powierzając firmom specjalistycznym tego typu działania, otrzymają w zamian profesjonalną obsługę.

– Firmy przede wszystkim stawiają na cenę. Jest ona niezwykle ważna. Istotne jest również, aby jakość usług, które są outsourcowane, nie była gorsza od tej jakości, jaką wcześniej same oferowały. Znaczenie ma także reputacja firmy outsourcingowej i dobrze przeprowadzony proces sprzedażowy, dodaje Michał Pajdak, CEO Appgration.

Zobacz też: Jak duże ciężary może przenosić pracownik?

Jednak, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o outsourcingu logistycznym, należy się zastanowić, czy na pewno dana firma jest na ten proces gotowa. Jeżeli się waha lub nie wie, jaki jest jego cel, to powinna gruntownie przemyśleć swoje postanowienia w tym zakresie. Być może jeszcze nie jest to właściwy czas, aby zlecać zadanie komuś z zewnątrz.

– Jako firmy outsourcingowe popełniamy błędy, które mają zbyt daleko idące skutki, nie biorąc pod uwagę, że nasi klienci nie są na tyle dojrzali, aby wchłonąć dany poziom outsourcingu. Jest to zatem również kwestia zrozumienia naszego klienta, jaką dojrzałość on posiada, jeżeli chodzi o outsourcing i wtedy oczywiście możemy dostosować naszą ofertę usług i poziom outsourcingu do możliwości naszych klientów, tłumaczy Jean Francois Faucher, prezes zarządu XBS Group.

Przyszłość należy do outsourcingu logistycznego. Obecnie także w Polsce funkcjonują firmy, które oferują zaawansowane działania logistyczne. Jeżeli przedsiębiorstwa są przekonane o outsorcowaniu usług, warto skorzystać z takiej możliwości. Może się okazać, że w ten sposób staną się jeszcze bardziej konkurencyjne.

Źródło: materiały prasowe MondayNews

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Włączony silnik w garażu to potężne zagrożenie

    Włączony silnik w garażu jest zdecydowanie jednym z tych błędów, których należy się wystrzegać. Szczególnie jeżeli garaż nie ma wentylacji.

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? To pytanie, które zadawać sobie mogą nabywcy. Poszukajmy odpowiedzi.

    Wymiana opon na letnie. Za wcześnie gorzej niż za późno!

    Wymiana opon na letnie. Za wcześnie umówiona wizyta u wulkanizatora może wyłączyć auto z użytkowania. Powód? Tym jest zmienność pogody.

    Kiedy koniec diesla w Polsce? Nie tylko diesla zresztą. To dziś ważne pytanie.

    Kiedy koniec diesla w Polsce? Spada udział diesli wśród pojazdów osobowych. A przecież dużymi krokami zbliża się zakaz sprzedaży aut spalinowych.

    Rodzinny sedan Nissana. Odpowiedź na współczesny styl życia

    Rodzinny sedan Nissana to nic innego jak koncept Contemporary Lifestyle Vehicle. Auto bazuje na kultowym modelu Skyline.

    Kia EV9. Premiera 7-miejscowego, elektrycznego SUV-a z Korei

    Kia EV9. Premiera zdradziła wiele szczegółów dotyczących nowego elektrycznego SUV-a. Niektóre z funkcji pojazdu brzmią naprawdę imponująco.

    Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Będziecie zaskoczeni!

    Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Japończycy mają się czym pochwalić. Szczególnie że mówimy tylko o jednej generacji auta i 7 latach obecności na rynku.

    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach. Nowy pomysł UE

    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach i znowelizowane rozporządzenie AFIR toruje drogę dla elektrycznych napędów.

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. Nowy plan rozwoju marki

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. To efekt ogłoszenia trzyletniego średniookresowego planu na lata fiskalne 2023-2025 "Challenge 2025".

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

    Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

    Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

    Toyota Prius 2023. Rezerwacje na nową hybrydę ruszyły

    Toyota Prius 2023 to nowa hybryda plug-in z Japonii. Właśnie wystartowały w Polsce rezerwacje na model. Na razie to jedynie rezerwacje online.

    Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy?

    Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy? Kierowcy często zastanawiają się nad tym czy elektryk ma akumulator rozruchowy 12V.

    Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki

    Toyota Proace Verso kamper zyskała nową wersję. Auto otrzymuje wyposażenie kempingowe skonfigurowane przez doświadczonych podróżników.

    Auta elektryczne we flocie. AstraZeneca kupiła 190 Volkswagenów

    Auta elektryczne we flocie? Tak, mogą się sprawdzić. AstraZeneca kupiła właśnie 190 e-Volkswagenów z rodziny ID. Choć raczej nie kupiła, a wynajęła.

    Jak wybrać nowe opony? Wybór sercem czy rozumem?

    Jak wybrać nowe opony? Właściwie dobrane opony skrócą drogę hamowania pojazdu nawet o kilkanaście metrów. Warto pamiętać też o zasadzie 3P.

    Łapki na kierownicę. Nowa akcja policji. O co w niej chodzi?

    Łapki na kierownicę to akcja policji, która ma uświadomić jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu.

    Amarok 2023. Cena modelu startuje od 229 000 zł netto

    Amarok 2023. Cena nowego pick-up`a Volkswagena przestała być tajemnicą. Co więcej, zamówienia na model można już składać u dealerów marki.

    Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną kolejnym punktem na mapie

    Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną zostanie włączony do sieci pomiarowej GITD. W Świnoujściu na odcinku drogi DK93 rusza budowa OPP.

    Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

    Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

    Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

    Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

    Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

    Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

    Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

    Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

    Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

    Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.

    SCT Warszawa. Warszawscy rodzice chcą ostrzejszych restrykcji

    SCT w Warszawie powstanie. Siedem postulatów wobec władz Warszawy wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. O co wnoszą?