REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta kosztów uzyskania przychodów

Korekta kosztów uzyskania przychodów. Fotolia
Korekta kosztów uzyskania przychodów. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy, zarówno ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie określają szczególnych zasad dokonywania korekt kosztów uzyskania przychodów, a w szczególności momentu ujęcia takiej korekty.

W starszym orzecznictwie organów podatkowych prezentowano w tym zakresie pogląd, zgodnie z którym korekta kosztów uzyskania przychodów winna być uzależniona od przyczyny, dla której jest ona dokonywana. Przyjmując powyższe stanowisko nie każda faktura korygująca kwoty uprzednio rozpoznane przez podatnika jako koszty uzyskania przychodów, powinna skutkować korektą tych kosztów rozpoznawaną wstecz.

REKLAMA

Zobacz też: Wpływ nowej ustawy konsumenckiej na e-handel

Z uwagi natomiast na dominujące obecnie stanowisko organów podatkowych, które wszelkie korekty kosztów nakazują  rozliczać wstecz, jako modyfikujące jedynie kwotę kosztu a nie sam moment jego potrącenia, obecnie bezpiecznym podatkowo rozwiązaniem może być tylko korekta kosztów wstecz, tj. rozliczenie korekty za okres, w którym pierwotnie dokonano potrącenia poniesionego wydatku. W tym zakresie można wskazać przykładowe stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 26 lipca 2013 r., sygn. IPTPB3/423-147/13-4/GG. W opinii organu podatkowego, faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości i tym samym nie powoduje zmiany daty poniesienia kosztu (wpływając jedynie na jego wysokość). Podobne stanowisko wyraził także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku o sygn. III SA/Wa 1831/11 z dnia 24 lutego 2012.

Zobacz też: Pierwsza jazda Ford Mondeo 1.5 EcoBoost 160 KM

Należy jednak wskazać, że w orzecznictwie sądów administracyjnych można odnaleźć także korzystne dla podatników stanowisko, nakazujące ujmowanie korekty kosztów podatkowych w zależności od przyczyny ich dokonywania (stanowisko zgodne ze starszą linią orzeczniczą organów podatkowych) – np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. II FSK 1298/11z dnia  26 lutego 2013 r., czy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o sygn. III SA/Wa 2715/12 z dnia 27 marca 2013 r. Należy jednak wskazać, że w przypadku podjęcia przez podatnika decyzji o dokonaniu korekty kosztów uzyskania przychodów na bieżąco (ze względu na przyczynę korekty), takie działanie może nie spotkać się uznaniem organów podatkowych. Obronę stanowiska może przynieść dopiero rozstrzygnięcie sporu z organami podatkowymi dokonane przed sądem administracyjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA