reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Sprzedaż drewna z krzewów szybko rosnących a VAT

Sprzedaż drewna z krzewów szybko rosnących a VAT

Jan Kowalski zamieszkały w Policach zamierza kupić od nadleśnictwa Trzebież drewno z krzewów szybko rosnących, które następnie przeznacza na opał swego domu. Jaką stawkę należy stosować przy sprzedaży takiego drewna na cele opałowe?

W celu omówienia problematyki sprzedaży drewna z krzewów szybko rosnących w pierwszej kolejności należy się zatem zastanowić, czy taka sprzedaż w ogóle podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, jak wynika z treści art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez towar – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT – rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii Z kolei art. 5a ustawy o VAT stanowi, że towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zauważyć przy tym należy, iż przepisy ustawy o VAT oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług, dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną.

Z kolei w myśl art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016, stawka podatku VAT dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy wynosi 8% .

Wobec powyższego zauważyć należy, iż w pozycji 18 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniono towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 02.20.14.0 - „drewno opałowe”. A jak wynika z niniejszej klasyfikacji – grupowanie to obejmuje:
• drewno opałowe z drzew i krzewów szybko rosnących, także z upraw na użytkach rolniczych,
• pozostałe drewno opałowe w postaci kłód, szczap, gałęzi, wiązek chrustu lub w podobnych postaciach.
Tym samym stwierdzić należy, że sprzedaż drewna z krzewów szybko rosnących o symbolu PKWiU 02.20.14.0 wymienionego w poz. 18 załącznika nr 3 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu obniżoną 8% stawką podatku VAT.

Tekst: Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama