Kategorie

Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT

Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT © Minerva Studio - Fotolia.com
Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT © Minerva Studio - Fotolia.com
Fotolia
Termin wystawiania faktur i uwzględniania na fakturze daty sprzedaży w myśl obowiązujących przepisów ustawy o VAT.
Reklama

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur zarówno w transakcjach krajowych, jak i w eksporcie towarów. Nie obowiązuje już ogólna reguła wynikająca z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur, w myśl której fakturę wystawiało się nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Obecnie kwestia ta znajduje uregulowanie w treści art. 106i ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT – stosownie bowiem do jej dyspozycji – faktura powinna być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, przy czym nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem tych czynności.

Innymi słowy, przepis ten wyraźnie zatem wskazuje dolną i górną granicę terminu wystawiania faktur Kłopoty jednak pojawiają się w sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona wbrew powyżej zakreślonym terminom (czyli wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem ww. czynności lub później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy).

Reklama

Tym samym wskazać należy, że zarówno przedterminowe jak i poterminowe (czyli inne niż wskazane w treści art. 106i ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT) wystawianie faktur jest niezgodne z przepisami podatkowymi, czyli wadliwe. A jak wynika z treści art. 62 § 1 w zw. z § 5 kks, kto wystawia faktury w sposób wadliwy podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych, a w wypadku mniejszej wagi – karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Innymi słowy z norm tych wynika, że wystawianie przez podatnika faktur w terminach innych niż określonych w treści art. 106i ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, implikuje konsekwencje na gruncie kodeksu karnego skarbowego.

Natomiast w zakresie umieszczania na fakturze „daty sprzedaży” zauważyć trzeba, że aktualnie zamiast tej daty podawać należy „datę dokonania dostawy towarów lub zakończenia dostawy towarów". Przy czym nie ulega wątpliwości, że data sprzedaży stanowi w istocie datę wykonania danej czynności, czyli datę dostawy towaru lub też datą wykonania usługi.

Polecamy: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Stosownie do dyspozycji art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, na fakturze zamieszcza się datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Innymi słowy z przytoczonej normy niewątpliwie wynika, że nie zawsze faktura dokumentująca dostawę towarów musi zawierać określenie daty dokonania lub zakończenia dostawy – nie jest to bowiem konieczne, jeżeli data taka nie jest określona albo jest taka sama jak data wystawienia. Tym samym, jeżeli podatnik wystawi faktura przed dostawą (tj. na 30 dni przed dniem dokonania dostawy towaru), nie ulega wątpliwości, że wówczas taka data nie jest znana – a co za tym idzie – faktura nie musi zatem zawierać wskazania daty dokonania lub zakończenia dostawy.

Konkludując, od 1 stycznia 2014 r. faktura powinna być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, oraz nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem tych czynności. Na takiej fakturze należy podać „datę dokonania dostawy towarów lub zakończenia dostawy towarów”, o ile jest określona i znana i o ile nie jest tożsama z datą wystawienia faktury.

Teskt: Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?