reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT

Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT

Termin wystawiania faktur i uwzględniania na fakturze daty sprzedaży w myśl obowiązujących przepisów ustawy o VAT.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur zarówno w transakcjach krajowych, jak i w eksporcie towarów. Nie obowiązuje już ogólna reguła wynikająca z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur, w myśl której fakturę wystawiało się nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Obecnie kwestia ta znajduje uregulowanie w treści art. 106i ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT – stosownie bowiem do jej dyspozycji – faktura powinna być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, przy czym nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem tych czynności.

Innymi słowy, przepis ten wyraźnie zatem wskazuje dolną i górną granicę terminu wystawiania faktur Kłopoty jednak pojawiają się w sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona wbrew powyżej zakreślonym terminom (czyli wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem ww. czynności lub później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy).

Tym samym wskazać należy, że zarówno przedterminowe jak i poterminowe (czyli inne niż wskazane w treści art. 106i ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT) wystawianie faktur jest niezgodne z przepisami podatkowymi, czyli wadliwe. A jak wynika z treści art. 62 § 1 w zw. z § 5 kks, kto wystawia faktury w sposób wadliwy podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych, a w wypadku mniejszej wagi – karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Innymi słowy z norm tych wynika, że wystawianie przez podatnika faktur w terminach innych niż określonych w treści art. 106i ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, implikuje konsekwencje na gruncie kodeksu karnego skarbowego.

Natomiast w zakresie umieszczania na fakturze „daty sprzedaży” zauważyć trzeba, że aktualnie zamiast tej daty podawać należy „datę dokonania dostawy towarów lub zakończenia dostawy towarów". Przy czym nie ulega wątpliwości, że data sprzedaży stanowi w istocie datę wykonania danej czynności, czyli datę dostawy towaru lub też datą wykonania usługi.

Polecamy: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Stosownie do dyspozycji art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, na fakturze zamieszcza się datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Innymi słowy z przytoczonej normy niewątpliwie wynika, że nie zawsze faktura dokumentująca dostawę towarów musi zawierać określenie daty dokonania lub zakończenia dostawy – nie jest to bowiem konieczne, jeżeli data taka nie jest określona albo jest taka sama jak data wystawienia. Tym samym, jeżeli podatnik wystawi faktura przed dostawą (tj. na 30 dni przed dniem dokonania dostawy towaru), nie ulega wątpliwości, że wówczas taka data nie jest znana – a co za tym idzie – faktura nie musi zatem zawierać wskazania daty dokonania lub zakończenia dostawy.

Konkludując, od 1 stycznia 2014 r. faktura powinna być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, oraz nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem tych czynności. Na takiej fakturze należy podać „datę dokonania dostawy towarów lub zakończenia dostawy towarów”, o ile jest określona i znana i o ile nie jest tożsama z datą wystawienia faktury.

Teskt: Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama