reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Leasing, a finansowanie inwestycji przez MŚP

Leasing, a finansowanie inwestycji przez MŚP

Kondycja w sektorze MŚP poprawia się, ale wciąż potrzebne są zmiany w prawie ułatwiające działalność mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom.

Podstawowym źródłem finansowania inwestycji przez małe i średnie przedsiębiorstwa są środki własne. Drugim sposobem pokrywania środków, wymienianym przez przedsiębiorców jest leasing. Według danych zawartych w raporcie, w omawianym kwartale, wśród ogółu inwestujących już 26,7 proc. planuje skorzystać z leasingu (wzrost o 16 pkt. proc.) Przedsiębiorcy w drugim kwartale 2013 r. będą zainteresowani głównie zakupem samochodów osobowych, w drugiej kolejności innych środków transportu oraz maszyn i urządzeń. Z leasingu zamierzają skorzystać przede wszystkim osoby prowadzące działalność handlową, producenci oraz firmy usługowe. Równolegle spadać będzie zainteresowanie kredytem – jedynie 18,7 proc. przedsiębiorców planuje finansować nim podejmowane inwestycje.

Innym ciekawym zagadnieniem poruszonym przez badaczy w raporcie „Skaner MŚP” na II kwartał 2013 r., przygotowanym przez Instytut Keralla Research, było pytanie dotyczące cesji umowy leasingowej oraz zmiany prawa w zakresie releasingu, których przedsiębiorcy w większości nie byli świadomi. Mimo, że większość respondentów dopiero w trakcie badania pozyskiwała wiedzę o wprowadzonych w ramach ustawy deregulacyjnej zmianach, ich ocena była pozytywna. Co trzeci przedsiębiorca wskazał, że nowe uregulowania ułatwiające dokonanie releasingu oraz cesji umów leasingowych, wpływają pozytywnie na postrzeganie tego instrumentu, jak również na wzrost zainteresowania tym rodzajem zewnętrznego finansowania.

„Dochodzące sygnały dotyczące poprawy kondycji sektora MŚP są dla branży leasingowej niezwykle istotne. Cieszymy się z postępującego rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Tym samym zauważamy, że w obecnej sytuacji rynkowej kluczowa jest edukacja dotycząca np. wprowadzanych zmian. Te dotyczące cesji umów czy re-leasingu nie tylko znacząco ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorstw, ale również mogą wpłynąć na decyzje biznesowe właścicieli polskich firm” - stwierdza Radosław Woźniak, wiceprezes EFL.

Źródło: Materiały prasowe Europejski Fundusz Leasingowy SA

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama