reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Opakowania wielkorotnego użytku, a korzyści w logistyce

Opakowania wielkorotnego użytku, a korzyści w logistyce

Utylizacja opakowań jednorazowych to kłopot dla wielu przedsiębiorstw korzystających z usług firm z branży logistycznej. Od niedawna firmy logistyczne sięgają ku opakowaniom wielokrotnego użytku. Jakie korzyści się z tym wiążą?

Pojemniki jednorazowego użytku najczęściej wykorzystywane w handlu, transporcie czy produkcji lub magazynowaniu generują stałe, wysokie koszty związane z ich pozyskiwaniem, utylizacją i spedycją. Właściwy wybór opakowania, włączenie się w istniejące łańcuchy logistyczne oraz optymalne zagospodarowanie nośników ładunku, szczególnie w handlu detalicznym, stały się czynnikiem sukcesu przedsiębiorstwa. Stosowanie systemów wykorzystujących opakowania trwalsze i wygodniejsze jest pod względem ekonomicznym korzystne dla każdej firmy. W dobie podporządkowania przepisom unijnym zyskują również przewagę pod względem ekologicznym. W systemach pojemników z tworzywa sztucznego tkwi idea umożliwiająca ich wielokrotne wykorzystywanie - nawet po zużyciu czy uszkodzeniu pojemniki mogą zostać przerobione regranulat i wykorzystane do produkcji kolejnych.
–W przeciwieństwie do opakowań jednorazowego użytku, jak np. opakowania tekturowe – systemy przeznaczone do wielokrotnego użytku i wykonane z tworzywa sztucznego mogą tworzyć w procesie ich wykorzystania obieg zamknięty pomiędzy producentem towaru, a centrum logistycznym, dystrybutorem lub handlem. Pojemniki przeznaczone do wielokrotnego użytku mogą funkcjonować w takim obiegu od 5 do 20 lat – mówi Wojciech Bytner z Utz Group.
Takie rozwiązania nie tylko usprawniają procedury spedycyjne i logistykę handlu oraz produkcji, ale przynoszą również wymierne oszczędności w budżecie przedsiębiorstwa. Trzeba jednak spojrzeć na nie kompleksowo.

Przy ocenie rozwiązań dotyczących opakowań często popełniany zostaje błąd polegający na tym, że porównywane czy oceniane są jedynie bezpośrednie ceny różnych rodzajów opakowań. Porównując najczęściej wybieraną tekturę z tworzywem sztucznym, czy po prostu zestawy opakowaniowe jednorazowego użytku z systemami przeznaczonymi do wielokrotnego wykorzystania, nie można ograniczać się do kosztów związanych z nabyciem opakowań. Realne oszczędności dla firmy mogą przynieść kompleksowe rozwiązania, które podniosą wydatek bezpośredni, jednak ograniczają wydatki stałe w dalszym stosowaniu systemów logistycznych.
–Problem ten dotyczy także powstających w naszym kraju nowych zakładów produkcyjnych, dużych magazynów i centrów logistycznych. Obiekty te okazale i nowocześnie prezentujące się z zewnątrz, często wyposażone zostają w nowoczesne linie produkcyjne czy systemy regałów, ale zupełnie zapomina się o tym, aby wyposażyć je w równie nowoczesne systemy palet czy pojemników z tworzywa sztucznego – dodaje Wojciech Bytner.
Do korzyści długoterminowych, które powinny determinować biznesplan każdego przedsiębiorstwa, należałoby zaliczyć wiele czynników. Dobrze dobrane systemy pojemników przeznaczonych do wielokrotnego użytku znacznie upraszczają proces pakowania i dzięki temu redukują odpowiednie koszty handlingu. Systemy wielokrotnego użytku dają również korzyść klientowi korzystającego z usług centrum logistycznego lub kooperującego ze stałym dostawcą komponentów do produkcji, ponieważ wyeliminowany zostaje problem gromadzenia, a później usuwania opakowań. Klient może po prostu odesłać spedytorowi pojemniki oraz cały materiał wypełniający, służący zabezpieczeniu opakowanych towarów, lub dostawca samodzielnie odbiera pojemniki przy następnej dostawie. Przykładem przedsiębiorstwa realnie zyskującego na takim rozwiązaniu jest szwajcarska sieć sklepów samoobsługowych Migros, która po zrezygnowaniu z opakowań kartonowych, na rzecz odpowiedniego systemu pojemników z tworzywa sztucznego, oszczędza rocznie 60 000 ton opakowań materiałów opakowaniowych jednokrotnego użytku.
–Zestawy przeznaczone do wielokrotnego użytku w ramach takiego systemu jak np.”system pool” redukują magazynowanie materiałów opakunkowych i obniżają tym samym koszty związane z obsługą magazynu. Dodatkowo zostają wyraźnie zredukowane wydatki na utylizację zużytych materiałów opakowaniowych takich jak papier, drewno, styropian czy folia – tłumaczy Wojciech Bytner.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama