reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Optymalizacja kosztów w logistyce

Optymalizacja kosztów w logistyce

Stałe inwestowanie w zasoby, podnoszenie kompetencji pracowników oraz nowoczesne systemy informatyczne warunkują optymalizację kosztów w logistyce.

Logistyka w sieciach handlowych jest jednym z głównych składników kosztów prowadzenia działalności. Nasza firma, będąc wiodącym dystrybutorem artykułów elektrotechnicznych w Polsce, zdecydowała się na samodzielne zarządzanie procesami logistycznymi. Aby optymalizować związane z tym koszty, stale inwestujemy w zasoby, podnoszenie kompetencji naszych pracowników oraz nowoczesne systemy informatyczne. W naszej ocenie to głównie te czynniki warunkują optymalizację kosztów logistycznych.

Przez ostatnie trzy lata zainwestowaliśmy kilkanaście milionów złotych właśnie w tych obszarach. Dzięki temu możemy dzisiaj mówić o spadku kosztów logistycznych o około 15 proc. Uruchomione rok temu Centrum Dystrybucji w Małopolu daje nam możliwość centralizacji zadań związanych z całym łańcuchem dostaw. Nowoczesny system planowania zdecydowanie usprawnił proces zakupów i rotację magazynu, poprawiając jednocześnie cykl operacyjny i zwiększając efektywność naszej firmy. W dużej mierze jest to wynikiem wdrożonego systemu informatycznego WMS do zarządzania magazynem.

Dokument tradycyjny został zastąpiony przez obieg dokumentów na terminalach radiowych (obsługa bezprzewodowa w oparciu o kody kreskowe, etykiety logistyczne itp). Zostały również częściowo zautomatyzowane procesy logistyczne. Wdrożony system pozwala na administrowanie trasami i wysyłką towarów, a dzięki bezpośredniej wysyłce z magazynu centralnego (cross-docking), przyczynia się do skrócenia łańcucha dostaw. System zarządzania magazynem pozwala także na zwiększenie wydajności pracy. Poprzez analizę pracy magazynierów eliminuje tzw. „pracę anonimową”. Wszystkie te czynniki wpływają pozytywnie na zmianę jakości obsługi klientów oraz zmniejszają koszty transportu.

Koszty logistyczne w firmach, które posiadają dobrze działający system zarządzania transportem, utrzymują się zwykle na stałym poziomie. Zachwiać może nimi obecnie jedynie słabnący popyt – zależny od sytuacji na rynku. 

Tekst: Marcin Gardas Dyrektor ds. Rozwoju GRODNO SA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama