reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Czy kontrole na granicach podczas Mistrzostw Piłkarskich wpłyną na przepływ towarów?

Czy kontrole na granicach podczas Mistrzostw Piłkarskich wpłyną na przepływ towarów?

UEFA Euro 2012 to nie tylko piłkarskie emocje. Co z przyziemnymi sprawami dotyczącymi przekraczania granicy dla kibiców jak i dla towarów?

O Europejskich Mistrzostwach w Piłce Nożnej w 2012 r. słyszymy od momentu kiedy Michael Platini ogłosił, że odbędą się one w Polsce i Ukrainie. Radość szczególnie kibiców tej dyscypliny była wielka… i nie tylko. Oprócz nich rodziły się nadzieje dla biznesu i ogólnie dla obu narodów ze względu na inwestycje, których trzeba było dokonać w celu organizacji tego wydarzenia. Dzisiaj różne emocje sięgają zenitu, bo do rozgrywek piłkarskich zostało tak niewiele dni. Czas jest nieubłagany 8 czerwca pierwszy gwizdek i oczywiście pierwszy mecz na stadionie Narodowym w Warszawie między drużynami Polska - Grecja.

Służba Celna od wielu miesięcy przygotowuje się do tego wydarzenia. Od wielu też miesięcy zamieszczona jest na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w kilku językach informacja dotycząca obowiązków dla kibiców wynikających z przekraczania granicy UE. Ale informacja przekazana w ubiegłym tygodniu przez Ministra MSWiA zaskoczyła wszystkich, a szczególnie kibiców, że na czas zawodów będzie przywrócona kontrola graniczna osób na wewnętrznych granicach UE. W tym celu mają być wydane stosowane rozporządzenia! Należy przy tym bezwzględnie pamiętać, że zewnętrzną granicę UE można przekroczyć wyłącznie na podstawie ważnego paszportu.

Pewnym jest fakt, że przed udaniem się na wydarzenie, należy dokładnie śledzić informacje stosownych służby (policja, straż graniczna, służba celna). W celu płynnej obsługi granicznej Służba Celna ma wyznaczyć specjalne dodatkowe pasy dla wjeżdżających do Polski i Ukrainy i zwiększy obsadę celników na granicy do obsługi ruchu pasażerskiego.

Ale czy zmniejszy się ich liczba w obsłudze towarów? Takiej informacji nie otrzymaliśmy i miejmy nadzieję, że jej nie otrzymamy! Można mieć jedynie obawy w kwestii obsługi przemieszczania towarów transportem samochodowym, gdyż jak to często bywa przy wzmożonym ruchu granicznym pasażerskim, to właśnie drogowe przejścia graniczne dla towarów blokują się najczęściej.

Nie wiem, czy podobne obawy mają przewoźnicy drogowi? Na transport kolejowy raczej to nie wpłynie, bo z racji swojej specyfiki na granicy wschodniej i tak podlega on kontroli, a ruch drogowy w żaden sposób go nie blokuje. A co z transportem lotniczym? No cóż, miejmy nadzieję, że nie będzie tak jak przed wieloma laty pokazano to w filmie "Miś" reż. Michała Barei, że "najgorzej jest jak wszystkie samoloty odlatują i lądują według rozkładu lotów".

Może zadziwię czytelników, ale mimo wszystko jestem optymistką jeśli chodzi o ruch towarów podczas czerwcowych rozgrywek Mistrzostw w Piłce Nożnej w Polsce. Optymizm generalnie jest budujący, ale odrobina ograniczonego zaufania też jest potrzebna i mimo tego, że z każdej strony słychać raczej krytykę tego czego nie "zrobili…" jacyś ONI , że prawie czeka nas blamaż w organizacji tak wielkiej imprezy sportowej, to po informacjach Służby Celnej można wnosić, że sytuacja jest pod kontrolą.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama