reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Jak rozliczyć import usług transportowych lub spedycyjnych

Jak rozliczyć import usług transportowych lub spedycyjnych

W przypadku importu usług transportowych lub spedycyjnych podatnik, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia VAT na terytorium polski. Otrzymuje on od swojego kontrahenta fakturę VAT, będącą odpowiednikiem polskiej faktury VAT NP (tzw. „handlowej”), czyli na fakturze nie określa się stawki podatku.

W takiej sytuacji podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę obejmującą te czynności dokonane w tym okresie, dokumentującą całkowity import usług świadczonych przez jednego usługodawcę zagranicznego.

Na podstawie § 23 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT, przepis m.in. § 5 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, w tym wystawianych w formie elektronicznej, z tym że w przypadku m.in. importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

A zatem, faktura wewnętrzna powinna zawierać wszelkie elementy wymagane dla „tradycyjnej” faktury, jednakże, w przypadku faktury wewnętrznej dokumentującej import usług, faktura taka nie musi zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta (numeru VAT UE kontrahenta).

Import usługi transportowej: Termin faktury

Odnośnie terminu wystawienia faktury wewnętrznej należy zauważyć, że odpowiednie zastosowanie ma § 11 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT, zgodnie z którym w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a (import usług, dla których podatnikiem jest usługobiorca) ustawy fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Przy czym, faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Zasadą jest w tym przypadku, że fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, przy czym obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku na podstawie art. 19 ust. 19 a VATU z chwilą wykonania usług, z tym że:

  • usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;
  •  usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, aż do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Jednocześnie podatnik nie może wystawić faktury wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama