reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Case study: Jak firma Autoneum wdrożyła system kodów kreskowych dzięki sieci radiowej

Case study: Jak firma Autoneum wdrożyła system kodów kreskowych dzięki sieci radiowej

Z powodu braku dostępu do sieci bezprzewodowej zakład produkcyjny nie korzystał z systemu kodów kreskowych. Alternatywą okazała się sieć radiowa. Jak wyglądał proces wdrożenia systemu?

Katowicki oddział firmy Autoneum, producenta z branży motoryzacyjnej nie użytkował swojego systemu klasy ERP w zakresie systemu kodów kreskowych. W zakładzie nie było sieci bezprzewodowej. W związku z brakiem systemu kodów kreskowych produkty były oznakowane etykietami niezawierającymi ww. kodów kreskowych, a to uniemożliwiało ich skanowanie.

Wymagania klientów stają się coraz wyższe. Firma pracowała nad wdrożeniem systemu oznakowania produktów kodami kreskowymi na potrzeby raportowania wysyłek i przyjęć.

Aby taki system mógł funkcjonować, potrzebna była sieć radiowa. SKK zaproponowała Autoneum wdrożenie centralnie zarządzanej sieci radiowej Cisco opartej o punkty dostępowe (Access Points).

Wdrożenie sieci bezprzewodowej przez SKK, składało się z dwóch etapów: projektowania oraz instalacji i uruchomienia.

Pomiary i projekt instalacji

Najważniejszym elementem etapu projektowego była wizja lokalna połączona z pomiarami propagacji fal radiowych. Wizja lokalna miała na celu zidentyfikowanie obszarów silnie tłumiących oraz rozpraszających sygnał radiowy, identyfikację źródeł zakłóceń w zakresie częstotliwości wykorzystywanych przez sieci WLAN, a także zapoznanie się z konstrukcją hal, w których miała pracować sieć radiowa.

Dzięki temu możliwe było precyzyjne określenie ilości i rozmieszczenia stacji bazowych sieci bezprzewodowej, dobranie właściwych anten, przydział mocy i kanałów radiowych, a następnie zaprojektowanie sieci radiowej.

W ramach współpracy SKK przeprowadziła badania propagacji fal radiowych, następnie zaprojektowała sieć bezprzewodową, przygotowała infrastrukturę radiową, wykonała okablowanie oraz zainstalowała punkty dostępowe działające w ramach sieci radiowej. Ponadto SKK przeprowadziła szkolenie dla administratora systemu.

Raportowanie wysyłek i przyjęć towaru

Wdrożenie sieci radiowej w zakładzie produkcyjnym Autoneum w Katowicach dało firmie wymierne korzyści.

Zastosowane rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie kontroli obiegu materiałów w magazynie oraz nadzoru nad stanami magazynowymi. Dzięki instalacji sieci radiowej produkty firmy Autoneum są oznakowane kodami kreskowymi, a każdy kontener, w którym zapakowany jest towar, ma swój identyfikator, co ułatwia raportowanie wysyłek i przyjęć.

W ramach sieci radiowej możliwe jest skanowanie oraz raportowanie produkcji, które wcześniej było przeprowadzane w oparciu o dokumenty papierowe.

Umożliwiło to częściową rezygnację z prowadzenia dokumentacji papierowej oraz zmniejszenie ilości błędów popełnianych podczas wykonywania operacji magazynowych.

Dzięki przeprowadzonemu wdrożeniu, dzisiaj część operacji magazynowych w zakładzie produkcyjnym odbywa się w ramach sieci radiowej.

Autoneum jest dostawcą produktów i usług dla przemysłu motoryzacyjnego. Opracowuje i produkuje komponenty, moduły i zintegrowane systemy służące do izolacji termicznej oraz akustycznej samochodów. W Polsce firma Autoneum obecnie ma dwie fabryki, w Nowogardzie i Katowicach, gdzie zatrudnia 530 osób. Produkowane izolacje akustyczne i termiczne, półki tylne, podsufitki oraz dywany do samochodów są sprzedawane nie tylko w Polsce, ale także wysyłane na eksport do Szwecji, Belgii, Anglii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Słowacji i Czech.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama