reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Jak odzyskać VAT naliczony od towarów lub usług nabytych przez firmy zagraniczne w Polsce

Jak odzyskać VAT naliczony od towarów lub usług nabytych przez firmy zagraniczne w Polsce

Wiele firm zagranicznych, które świadczą w Polsce usługi związane z logistyką (np.: wyposażenie magazynów, usługi wspomagające procesy biznesowe itp.) skarży się na bardzo duże problemy z odzyskaniem podatku VAT naliczonego od towarów lub usług nabytych przez nie w Polsce.

Chodzi tu o firmy, zarówno z Państw Członkowskich UE, jak i z państw trzecich, które nie mają w Polsce oddziału, przedstawicielstwa lub spółki zależnej – po prostu od czasu do czasu realizują projekty, które wymagają nabycia na terenie Polski towarów lub usług. Jednakże, kiedy chcą odzyskać VAT zawarty w fakturach na takie towary lub usługi, spotyka je „droga przez mękę” – procedury potrafią trwać do 24 miesięcy.

Bardzo dobrym przykładem z branży logistycznej jest sytuacja, gdzie zagraniczna firma dostarcza i montuje wyposażenie magazynów położonych w Polsce – płaci więc VAT w kraju siedziby od wystawionej przez siebie faktury. Jednakże realizacja montażu wymaga skorzystania z lokalnych podwykonawców, którzy wystawiają faktury jako podatnicy VAT w Polsce. Zagraniczna firma, po skończeniu projektu występuje do polskiego urzędu skarbowego o zwrot VAT naliczonego w fakturach wystawionych przez podwykonawców.

W teorii podatek VAT w skali UE powinien być neutralny dla przedsiębiorców, jednak w praktyce jest często inaczej – miesiące oczekiwania na zwrot VAT powodują, że zagraniczna firma faktycznie kredytuje polskiego fiskusa.

Rozwiązaniem takiej sytuacji, o czym firmy te często nie wiedzą, jest prosty i sprytny zabieg – otóż firma zagraniczna, nie posiadając oddziału lub przedstawicielstwa w Polsce, może się zarejestrować w Polsce jako tzw. czynny podatnik VAT w Polsce. Po spełnieniu kilku wymogów formalnych i przy niewielkich kosztach, będzie traktowana, z punktu widzenia polskiego podatku VAT, tak samo jak firma z siedzibą w Polsce – termin zwrotu VAT ulega wtedy skróceniu do średnio 2 – 3 miesięcy. Po zakończeniu projektu, można się wyrejestrować.

Istnieje jeszcze możliwość ustanowienia tzw. przedstawiciela podatkowego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego. Przedstawicielem takim może zostać osoba fizyczna, osoba prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (posiadająca stałe miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce), zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, będący uprawnionym zawodowo do wykonywania doradztwa podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, który jednocześnie przez ostatnie 24 miesiące terminowo rozliczał się z podatków i w tym samym czasie nie podlegał odpowiedzialności za przestępstwa skarbowe (dotyczy osób fizycznych, a w przypadku innych podmiotów – ich wspólników, członków władz zarządzających bądź głównego księgowego).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama