REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odzyskać VAT naliczony od towarów lub usług nabytych przez firmy zagraniczne w Polsce

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele firm zagranicznych, które świadczą w Polsce usługi związane z logistyką (np.: wyposażenie magazynów, usługi wspomagające procesy biznesowe itp.) skarży się na bardzo duże problemy z odzyskaniem podatku VAT naliczonego od towarów lub usług nabytych przez nie w Polsce.

Chodzi tu o firmy, zarówno z Państw Członkowskich UE, jak i z państw trzecich, które nie mają w Polsce oddziału, przedstawicielstwa lub spółki zależnej – po prostu od czasu do czasu realizują projekty, które wymagają nabycia na terenie Polski towarów lub usług. Jednakże, kiedy chcą odzyskać VAT zawarty w fakturach na takie towary lub usługi, spotyka je „droga przez mękę” – procedury potrafią trwać do 24 miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo dobrym przykładem z branży logistycznej jest sytuacja, gdzie zagraniczna firma dostarcza i montuje wyposażenie magazynów położonych w Polsce – płaci więc VAT w kraju siedziby od wystawionej przez siebie faktury. Jednakże realizacja montażu wymaga skorzystania z lokalnych podwykonawców, którzy wystawiają faktury jako podatnicy VAT w Polsce. Zagraniczna firma, po skończeniu projektu występuje do polskiego urzędu skarbowego o zwrot VAT naliczonego w fakturach wystawionych przez podwykonawców.

W teorii podatek VAT w skali UE powinien być neutralny dla przedsiębiorców, jednak w praktyce jest często inaczej – miesiące oczekiwania na zwrot VAT powodują, że zagraniczna firma faktycznie kredytuje polskiego fiskusa.

REKLAMA

Rozwiązaniem takiej sytuacji, o czym firmy te często nie wiedzą, jest prosty i sprytny zabieg – otóż firma zagraniczna, nie posiadając oddziału lub przedstawicielstwa w Polsce, może się zarejestrować w Polsce jako tzw. czynny podatnik VAT w Polsce. Po spełnieniu kilku wymogów formalnych i przy niewielkich kosztach, będzie traktowana, z punktu widzenia polskiego podatku VAT, tak samo jak firma z siedzibą w Polsce – termin zwrotu VAT ulega wtedy skróceniu do średnio 2 – 3 miesięcy. Po zakończeniu projektu, można się wyrejestrować.

Istnieje jeszcze możliwość ustanowienia tzw. przedstawiciela podatkowego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego. Przedstawicielem takim może zostać osoba fizyczna, osoba prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (posiadająca stałe miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce), zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, będący uprawnionym zawodowo do wykonywania doradztwa podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, który jednocześnie przez ostatnie 24 miesiące terminowo rozliczał się z podatków i w tym samym czasie nie podlegał odpowiedzialności za przestępstwa skarbowe (dotyczy osób fizycznych, a w przypadku innych podmiotów – ich wspólników, członków władz zarządzających bądź głównego księgowego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla ustanowienia przedstawiciela podatkowego konieczne jest zawarcie stosownej umowy w zwykłej formie pisemnej (od 1 kwietnia 2011 r. nie obowiązuje już wymóg aktu notarialnego). Jeden egzemplarz takiej umowy przekazywany będzie do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście, który dzięki temu będzie miał możliwość ewentualnego sprawdzenia podmiotu, ustanowionego przedstawicielem podatkowym.

W praktyce jednak przedstawicielstwo podatkowe często stwarza trudności i zagraniczne firmy nie zawsze są chętne, by z niego korzystać. Dodatkowo, barierą często jest też kwota VAT-u do odzyskania – w naszej ocenie, firmy uznają wszelkie działania za ekonomicznie uzasadnione, jeśli w grze jest kwestia odzyskania VAT-u na kwotę co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co ważne jednak, jeśli uwzględnić powyższe możliwości, firmy zagraniczne mogą w relatywnie szybki i niedrogi sposób rozwiązać problem z długotrwałym oczekiwaniem na zwrot VAT-u.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA