reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Analiza systemów pomiarowych skutecznym narzędziem controllingu logistyki

Analiza systemów pomiarowych skutecznym narzędziem controllingu logistyki

Proces produkcyjny jest szczególnym obszarem wykorzystania instrumentów controllingu logistyki. Istotną rolę odgrywa analiza systemów pomiarowych.

Controlling logistyki produkcji ma za zadanie skuteczne wspomaganie realizacji wyznaczonych celów, do których należy zaliczyć nie tylko redukcję kosztów logistyki, optymalizację planów produkcji, optymalizację zapasów, ale również podnoszenie poziomu obsługi klienta1. Obecnie poziom obsługi klienta w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest uzależniony od zapewnienia odpowiedniej jakości wytwarzanym produktom i całym procesom ich wytwarzania. Jednym z zasadniczych problemów jakościowych w branży motoryzacyjnej jest utrzymanie sprawności urządzeń pomiarowych, co bezpośrednio wpływa na poziom obsługi klienta.

Systemy pomiarowe

Systemy pomiarowe są wykorzystywane niemal we wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych, niezależnie od branży, w której prowadzą działalność gospodarczą. Dbanie o kondycję narzędzi pomiarowych podczas planowania procesu produkcyjnego oraz w późniejszym czasie, pełnej fazy produkcji, rzutuje w sposób bezpośredni na prawidłowość otrzymywanych wyników pomiarów.

W produkcji masowej, charakterystycznej m.in. dla przemysłu samochodowego, ilość danych potrzebnych do analiz, których wyniki są podstawą podejmowanych decyzji, jest bardzo duża. Jeżeli zebrane dane nie będą wystarczająco wiarygodne, to w konsekwencji podejmowane działania mogą być nie do końca trafne. Podjęcie decyzji, czy ingerować w proces produkcyjny, opiera się m.in. na otrzymanych danych pomiarowych. W celu uniknięcia reklamacji od kluczowych klientów każda firma produkcyjna powinna stosować statystyczne metody w kwalifikowaniu środków pomiarowych MSA, które wspomagają kontrolę całego procesu wytwarzania wyrobów gotowych czy też komponentów wysyłanych do klientów. Wiedza na temat sprawdzalności przyrządów pomiarowych jest niezbędną i zarazem nierozłączną częścią statystycznego sterowania procesem SPC.

Idea SPC opiera się na stwierdzeniu, że każdy proces, niezależnie od rodzaju działalności gospodarczej, cechuje się zmiennymi czynnikami, na które kierownictwo przedsiębiorstwa ma bardzo ograniczony wpływ. Strategie nadzoru, opracowane za pomocą technik SPC, wykorzystywane są do monitorowania zmiany w procesach i szacowania wielkości zakłóceń w produkcji2.

Każda organizacja, aby dostarczać wyroby spełniające oczekiwania klienta, musi w sposób ciągły oceniać i nadzorować: procesy, maszyny i urządzenia produkcyjne, wyroby i półwyroby na wszystkich etapach realizacji.

System pomiarowy działający w odpowiednich warunkach jest odpowiedzialny za jakość otrzymywanych danych z pomiarów. Nazywany jest zbiorem czynności, procedur, sprawdzianów oprogramowania i personelu służących do ilościowego przypisania jednostce pomiarowej oceny mierzonej charakterystyki, czyli kompletny proces stosowany do wykonywania pomiarów3. Układ systemu pomiarowego przedstawia schemat 1.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bolesław A. Dùllek

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama