| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie łańcuchem dostaw > Co to jest pooling czyli o dystrybucji zorganizowanej

Co to jest pooling czyli o dystrybucji zorganizowanej

Rozdrobnienie wysyłek w dystrybucji towarów powoduje stały wzrost kosztów transportu. Sposobem na to może być pooling, czyli łączenie kilku dostaw do jednego odbiorcy, w tym samym czasie - pisze Magdalena Lubańska z FM Logistic.

Operator logistyczny może tak zorganizować transport między swoim magazynem konsolidacyjnym a odbiorcą (w szczególności centrum dystrybucyjnym sieci handlowej), aby umożliwić obniżenie poziomu zapasów. Pooling oznacza również lepsze wypełnienie powierzchni ładunkowej samochodów, łatwiejszy nadzór nad czasem pracy kierowcy, lepszą dostępność floty, co przekłada się na zapewnienie terminowości dostaw. A co najważniejsze, system ten nie wymaga żadnych inwestycji ze strony odbiorcy!

Pooling wpisuje się też bezpośrednio w działania mające na celu ochronę środowiska. Ograniczenie emisji CO2 jest elementem systemu jakości ISO 14000.

  • redukcja emisji CO2
  • ograniczenie liczby pojazdów na drogach
  • minimalizacja hałasu

Jeszcze więcej korzyści z poolingu

Pooling ma bezpośredni wpływ na ograniczenie emisji CO2 (dwutlenku węgla), ograniczenie hałasu i inne aspekty ochrony przyrody. Dźwięk na poziomie 85 dB - to poziom szkodliwy dla zdrowia, a każda ciężarówka to hałas w granicach 83-93 dB.

Optymalizacja ładunków oznacza zmniejszenie ilości kilometrów pokonanych przez ciężarówki z dostawami. Zmniejszenie ilości kilometrów niższe zużycie paliwa. Na podstawie porównania danych poprzedzających wdrożenie poolingu oraz danych zakładających pełne wdrożenie projektu, można wyliczyć wpływ poolingu na środowisko. Przykładowe, miesięczne ograniczenie emisji CO2 o 25 tys. m3 oznacza, że około 8100 dużych drzew będzie „uwolnione” od konieczności absorbowania CO2 pochodzącego z działalności naszej firmy.

Pooling, to długofalowy i elastyczny proces. Szybkie i częste zmiany sytuacji rynkowej nie zawsze pozwalają na pełne wdrożenie w praktyce ostatecznej wersji poolingu.

Charakterystyka punktów dostaw i struktura zamówień zmieniają się w czasie, ze względu na zmiany w infrastrukturze oraz wzrost wolumenów. Mimo to, to atrakcyjne rozwiązanie, które po pierwsze nie wymaga dodatkowych inwestycji, po drugie usprawnia przepływ dóbr i łańcuchów dostaw, optymalizuje koszty, pozwala dbać o środowisko naturalne i wreszcie zapewnia stały dopływ towarów na półki dla konsumenta. Mało mamy takich rozwiązań na rynku, które przy minimalnym nakładzie pracy, pozwalają na usatysfakcjonowanie wszystkich uczestników rynku.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK