reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Maszyny budowlane - na kredyt czy w leasingu?

Maszyny budowlane - na kredyt czy w leasingu?

Przedsiębiorcy stojący przed zakupem pojazdów do firmy stają przed ważnym wyborem - kupić maszyny używane, nowe na kredyt czy wziąć je w leasingu.

Choć na rynku usług finansowych istnieją kredyty inwestycyjne lub rozwiązania, które umożliwiają przedsiębiorcy pośrednie finansowanie tego rodzaju zakupów, wciąż mało jest kredytów pozwalających na bezpośredni zakup maszyn i urządzeń budowlanych. W przypadku zakupu maszyn używanych, na który decydują się przede wszystkim mniejsze przedsiębiorstwa, pojawiają się ponadto liczne ograniczenia dotyczące kredytowanego przedmiotu. Najczęściej spotykaną formą pozostaje więc wciąż leasing.

Banki a oferty

Oferty dostępne na rynku różnią się od siebie w zależności od banków, które je oferują. Istotne różnice można znaleźć nie tylko w zasadach finansowania, ale również pod względem kwestii dotyczących minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej, wymaganych dokumentów czy zabezpieczeń. Niektóre instytucje umożliwiają wzięcie kredytu bez wkładu własnego, w innych udział własny jest już warunkiem koniecznym. Wyróżnić można między innymi prosty kredyt inwestycyjny dla firm w różnych formach inwestycyjnych. W przypadku banków takich jak chociażby BPH wymagany jest konkretny okres prowadzenia działalności – w tym przypadku 12 miesięcy przy pięcioletnim okresie kredytowania. Wymagany jest ponadto wkład własny – 20% wartości netto środka trwałego. Niektóre banki oferują także kredyty przeznaczone dla firm z konkretnego sektora – na zakup nowego lub używanego pojazdu specjalistycznego, który będzie przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Tu również określony jest czas kredytowania, za to wkład własny nie jest konieczny – w zależności od wieku i ceny maszyny może być wymagany lub też nie.

Kredyt a zakup używanych maszyn

Rozwiązaniem tańszym, które sprawdza się szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, jest zakup maszyn używanych. W takim wypadku również pojawia się możliwość ich skredytowania, ale tutaj ograniczenia są większe - banki zastrzegają maksymalną wysokość przyznawanej kwoty ze względu na wiek maszyn, a także wyznaczają maksymalny okres kredytowania. Od wieku i ceny pojazdu będzie ponadto uzależniona wysokość obowiązkowej wpłaty własnej kredytobiorcy, jak również procedura dokumentowania dochodów.

Na kredyt czy w leasingu?

Leasing wciąż cieszy się większą popularnością niż kredyty. Przesądza o tym przede wszystkim większa jego dostępność. Wiele firm, które sprzedają sprzęt budowlany, stale współpracuje z instytucjami oferującymi leasing, dzięki czemu klient ma zapewnioną większą wygodę – decydując się na konkretną maszynę u danej firmy może od razu ustalić wszystkie kwestie finansowe, a nawet liczyć na dodatkową zniżkę. Kredyt ma jednak pewną niewątpliwą przewagę nad leasingiem – pozwala sprawić, by maszyna od razu stała się własnością kredytobiorcy, co w przypadku leasingu jest niemożliwe. Ponadto ze zobowiązania zazwyczaj można zwolnić się wcześniej, jeśli pojawi się sposobność do szybszej spłaty kredytu. Z drugiej strony kredyty są udzielane na dłuższy okres, dzięki czemu pociągają za sobą niższe koszty miesięczne. Takie rozwiązanie jest więc korzystne także dla wszystkich firm, które chcą zachować płynność finansową i dalej rozwijać swoją działalność.

Autor: Magdalena Gałczyńska / CLS Centrum Finansów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama