REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maszyny budowlane - na kredyt czy w leasingu?

Maszyny budowlane - na kredyt czy w leasingu? / Fot. Fotolia
Maszyny budowlane - na kredyt czy w leasingu? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy stojący przed zakupem pojazdów do firmy stają przed ważnym wyborem - kupić maszyny używane, nowe na kredyt czy wziąć je w leasingu.

Choć na rynku usług finansowych istnieją kredyty inwestycyjne lub rozwiązania, które umożliwiają przedsiębiorcy pośrednie finansowanie tego rodzaju zakupów, wciąż mało jest kredytów pozwalających na bezpośredni zakup maszyn i urządzeń budowlanych. W przypadku zakupu maszyn używanych, na który decydują się przede wszystkim mniejsze przedsiębiorstwa, pojawiają się ponadto liczne ograniczenia dotyczące kredytowanego przedmiotu. Najczęściej spotykaną formą pozostaje więc wciąż leasing.

REKLAMA

Banki a oferty

Oferty dostępne na rynku różnią się od siebie w zależności od banków, które je oferują. Istotne różnice można znaleźć nie tylko w zasadach finansowania, ale również pod względem kwestii dotyczących minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej, wymaganych dokumentów czy zabezpieczeń. Niektóre instytucje umożliwiają wzięcie kredytu bez wkładu własnego, w innych udział własny jest już warunkiem koniecznym. Wyróżnić można między innymi prosty kredyt inwestycyjny dla firm w różnych formach inwestycyjnych. W przypadku banków takich jak chociażby BPH wymagany jest konkretny okres prowadzenia działalności – w tym przypadku 12 miesięcy przy pięcioletnim okresie kredytowania. Wymagany jest ponadto wkład własny – 20% wartości netto środka trwałego. Niektóre banki oferują także kredyty przeznaczone dla firm z konkretnego sektora – na zakup nowego lub używanego pojazdu specjalistycznego, który będzie przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Tu również określony jest czas kredytowania, za to wkład własny nie jest konieczny – w zależności od wieku i ceny maszyny może być wymagany lub też nie.

Kredyt a zakup używanych maszyn

Rozwiązaniem tańszym, które sprawdza się szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, jest zakup maszyn używanych. W takim wypadku również pojawia się możliwość ich skredytowania, ale tutaj ograniczenia są większe - banki zastrzegają maksymalną wysokość przyznawanej kwoty ze względu na wiek maszyn, a także wyznaczają maksymalny okres kredytowania. Od wieku i ceny pojazdu będzie ponadto uzależniona wysokość obowiązkowej wpłaty własnej kredytobiorcy, jak również procedura dokumentowania dochodów.

Na kredyt czy w leasingu?

Leasing wciąż cieszy się większą popularnością niż kredyty. Przesądza o tym przede wszystkim większa jego dostępność. Wiele firm, które sprzedają sprzęt budowlany, stale współpracuje z instytucjami oferującymi leasing, dzięki czemu klient ma zapewnioną większą wygodę – decydując się na konkretną maszynę u danej firmy może od razu ustalić wszystkie kwestie finansowe, a nawet liczyć na dodatkową zniżkę. Kredyt ma jednak pewną niewątpliwą przewagę nad leasingiem – pozwala sprawić, by maszyna od razu stała się własnością kredytobiorcy, co w przypadku leasingu jest niemożliwe. Ponadto ze zobowiązania zazwyczaj można zwolnić się wcześniej, jeśli pojawi się sposobność do szybszej spłaty kredytu. Z drugiej strony kredyty są udzielane na dłuższy okres, dzięki czemu pociągają za sobą niższe koszty miesięczne. Takie rozwiązanie jest więc korzystne także dla wszystkich firm, które chcą zachować płynność finansową i dalej rozwijać swoją działalność.

Autor: Magdalena Gałczyńska / CLS Centrum Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA