reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Rynek leasingu w 2018 roku

Rynek leasingu w 2018 roku

Rynek leasingu jeszcze do niedawna rozwijał się w bardzo wolnym tempie. Wraz z popularyzacją tej metody finansowania ruchomości zwiększyła się liczba osób z niej korzystających. Już w zeszłym roku rynek rozrósł się o 15,7%. W obecnym roku przewidywania specjalistów wskazują, że wzrost utrzyma się na podobnym (15,1%) poziomie.

Wzrost produkcji przemysłowej = wzrost na rynku leasingu

Problemy na rynku pracowniczym związane z niedostatkiem wykwalifikowanej siły robotniczej powodują, że przedsiębiorcy są zmuszeni do inwestowania w specjalistyczne maszyny przemysłowe. Wzrost zapotrzebowania na maszyny, które umożliwiają automatyzację procesów produkcyjnych ma bezpośredni wpływ na większe zainteresowanie leasingiem, który jest dla wielu przedsiębiorców najbardziej korzystną metodą finansowania ruchomości. Nie bez znaczenia w kwestii rozwoju rynku leasingowego jest również przyspieszenie wykorzystania funduszy unijnych na lata 2014-2020. W związku z tym to właśnie finansowanie maszyn będzie pozwalało na rozwój rynku leasingowego.

Finansowanie przy pomocy leasingu

Rynek leasingowy nie skupia się jednak jedynie na maszynach przemysłowych. Rozkłada się również na pozostałe bardzo często finansowane tym sposobem ruchomości. Chodzi oczywiście o różnego typu pojazdy - zarówno osobowe, jak i ciężarowe.

W ubiegłym roku firmy leasingowe umożliwiły sfinansowanie inwestycji na łączną kwotę 67,8 mld zł. A popularność tej metody stawała się większa z miesiąca na miesiąc. W trzecim kwartale jej dynamika wyniosła 14,3%, a pod koniec roku już 19,5%. W skali całego roku możemy mówić o wzroście na poziomie 15,7%.

45% ruchomości finansowanych przy pomocy leasingu stanowiły pojazdy dostawcze i auta osobowe do 3,5 t. Drugie miejsce (27,2%) - jeśli chodzi o udział w rynku - stanowiły maszyny i urządzenia. 25,9% udziałów rynku stanowiły środki transportu ciężkiego (powyżej 3,5 t). Inne transakcje obejmowały nieruchomości i aktywa.

Jak będzie w roku 2018?

Specjaliści od leasingu deklarują, że poziom finansowania przy pomocy popularnej metody, utrzyma się na podobnym poziomie co w ubiegłym roku. Już blisko 60% przedsiębiorców z sektora MŚP wyraża chęć skorzystania z leasingu. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie. Średni wynik dla wszystkich krajów europejskich wynosi około 48%.

Z leasingu korzystają głównie właściciele średnich i małych przedsiębiorstw (71%). 28,5% stanowią korporacje, natomiast 0,5% klienci indywidualni. Przewidywania na kolejny rok wskazują, że ostatnia grupa będzie coraz chętniej korzystać z tej metody finansowania przy pomocy leasingu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama