reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Czy można odliczać 100% VAT od wydatków dotyczących wózków widłowych?

Czy można odliczać 100% VAT od wydatków dotyczących wózków widłowych?

Na potrzeby działalności kupiłem kilka wózków widłowych. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu paliwa i innych wydatków związanych z ich używaniem?

Czy można odliczać 100% VAT od wydatków dotyczących wózków widłowych?

Tak, może Pan odliczać 100% VAT od paliwa i innych wydatków związanych z eksploatacją wózków wi­dłowych.

Ograniczenia w odliczaniu VAT od wydatków eksploatacyjnych dotyczą pojazdów samochodowych w ro­zumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony - patrz słowniczek.

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Z przepisów o ruchu drogowym wynika, że:

  • pojazdami samochodowymi są pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, z zastrzeżeniem, że określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego (art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym),
  • pojazdami silnikowymi są pojazdy wyposażone w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego (art. 2 pkt 32 ustawy Prawo o ruchu drogowym),
  • pojazdami są środki transportu przeznaczone do poruszania się po drodze oraz maszyny i urządzenia do tego przystosowane (art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym),
  • pojazdem wolnobieżnym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

Wózki widłowe - według ustawy Prawo o ruchu drogowym - są zaliczane do pojazdów wolnobieżnych. Tym samym, nie można ich zaliczyć według obowiązującej klasyfikacji do pojazdów samochodowych.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów zakup urządzeń GPS do samochodów wykorzystywanych przez pracowników?

Czy wózek widłowy to samochód?

Wózek widłowy jest środkiem transportu przeznaczonym konstrukcyjnie do przenoszenia ładunków w obrę­bie zakładów pracy. PKWiU klasyfikuje wózki widłowe w grupowaniu „urządzenia dźwigowe i chwytarki" - w ka­tegorii „wózki widłowe, pozostałe wozy i wózki transportu wewnętrznego PKWiU 28.22.15". Jest to odrębna kategoria, obok samochodów.

Wózki widłowe nie są więc zaliczane do samochodów osobowych ani do pojazdów samochodowych poru­szających się po drogach. Oznacza to, że ograniczenia w prawie do odliczania VAT od paliwa, które do końca czerwca 2015 r. wynikają z art. art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw nie mają do nich zastosowania. Również nie ma do nich zastosowania ograniczenie do 50% w odliczaniu VAT od wydatków związanych z ich eksploatacją.

Zobacz też: Czy przy sprzedaży samochodu można odzyskać VAT nieodliczony przy jego wykupie z leasingu

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 2 pkt 34, art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
reklama

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama