| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Jak stworzyć politykę flotową w firmie?

Jak stworzyć politykę flotową w firmie?

Dokument, w którym spisana jest polityka flotowa konkretnego przedsiębiorstwa jest niezbędny w każdej firmie, która użytkuje nawet dwa-trzy pojazdy. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia polityki flotowej w przedsiębiorstwie?

Te informacje może zawierać sama polityka flotowa lub załącznik opisujący procedury postępowania. Nie powinny one pozostawiać wątpliwości, jak w każdej z wymienionej sytuacji powinien postąpić kierowca, ile ma czasu na dane działania, kogo powinien poinformować o ich zajściu. Można zaznaczyć ewentualne konsekwencje w razie nie zastosowania określonej procedury.

8. Odpowiedzialność finansowa użytkownika auta służbowego.

Rozdział ten powinien określać w zrozumiały sposób, jakie sankcje przewidziane są w stosunku do kierowcy za spowodowanie strat dla firmy. Przykładowo spowodowanie szkody z własnej winy (co winduje koszty ubezpieczeń), zatankowanie niewłaściwego paliwa, uszkodzenie pojazdu, za użytkowanie niezgodne z zasadami itp. Dobrze jest również określić sposób odwołania od nałożonych kar.

9. Ważne kontakty.

Polecane rozwiązanie stanowi umieszczenie w polityce flotowej danych kontaktowych, mogących się przydać każdemu kierowcy. Są to numery telefonu Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia, osoby odpowiedzialnej za flotę (także przedstawiciela CFM, jeśli firma korzysta z zewnętrznego zarządzania) oraz telefony i adresy serwisów, ubezpieczalni itp. Przydatny załącznik może stanowić mapka stacji paliw koncernu, z którego usług przedsiębiorstwo korzysta.

10. Ekonomiczne, ekologiczne i bezpieczne użytkowanie pojazdu.

Polecam w polityce zawrzeć również określenie zasad, jakimi chcielibyśmy, aby kierowali się nasi kierowcy. Powinny się tam znaleźć podstawowe zasady ekojazdy oraz jazdy defensywnej. Czasem same wskazówki mogą spowodować, że nasze samochody będą użytkowane delikatniej i rzadziej uczestniczyły w kolizjach. Jeśli wprowadzono limity spalania, warto o tym poinformować. Niektóre firmy zresztą przewidują nagrody za niskie spalanie.

Zobacz też: Wpływ czujników parkowania na koszty eksploatacji floty

11. Nagrody i kary.

To o czym już częściowo wspomniano. Polityka flotowa informuje o możliwych konsekwencjach za dane przewinienia bądź też nagrodach. Taką nagroda może być np. korzystniejsza cena odkupu samochodu przy bezszkodowej jeździe, premia finansowa za niskie spalanie itp. Katalog jest oczywiście znacznie szerszy i głównie dotyczy odpowiedzialności finansowej użytkownika, o której więcej w punkcie 8.

12. Niezbędne druki i formularze.

Tu użytkownik powinien znaleźć wszelkie druki w formie załączników do polityki flotowej, np. wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, oświadczenie o zapoznaniu się z car policy oraz różne wnioski specyficzne dla danego przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »