| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Jak zarządzać flotą lokomotyw?

Jak zarządzać flotą lokomotyw?

Jak zarządzać flotą lokomotyw? Poprzez GPS! PKP CARGO zarządza flotą swoich 1250 lokomotyw analizując ruch poprzez system GPS.

Około 60 proc. maszyn wyposażonych w urządzenia GPS to lokomotywy elektryczne, reszta – spalinowe. Głównym zadaniem systemu jest umożliwienie śledzenia pociągów. Jednak oprócz podstawowych informacji o lokalizacji lokomotywy, prędkości oraz kierunku poruszania się, urządzenia GPS przekazują też dane m.in. o wyłączeniu i włączeniu wyłącznika szybkiego w lokomotywach elektrycznych oraz wyłączeniu i włączeniu silnika w lokomotywach spalinowych. Spośród lokomotyw elektrycznych w system GPS wyposażone są maszyny serii: ET21, ET22, ET41, ET42, EU06 i EU07, a spalinowych serii: SM42, SM48, ST43, ST44, ST45, ST46, ST48 i SU46. System działa też za granicą – jeśli lokomotywa jest dopuszczona do ruchu poza Polską i ma włączoną usługę roamingu, dane o niej wizualizowane są na mapach.

Zobacz też: PKP Cargo kupi lokomotywy za 200 mln zł

– Około 1250 lokomotyw PKP CARGO jest wyposażonych w system GPS, pozwalający śledzić nasze pociągi 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. To nie tylko nowinka technologiczna, ale narzędzie pozwalające nam lepiej obsłużyć klientów i efektywnie realizować proces przewozowy – mówi Wojciech Derda, członek zarządu PKP CARGO ds. operacyjnych. – Dzięki temu rozwiązaniu firma jest bliżej swoich klientów – dodaje.

W PKP CARGO ruch około 1000 pociągów dziennie nadzoruje 8 dyspozytur (7 zakładowych oraz jedna ogólnopolska w Katowicach). W sumie nad płynnością przewozów czuwa prawie 800 dyspozytorów, pracujących w systemie zmianowym 24 godziny na dobę.

Technologię GPS wykorzystuje tzw. Elektroniczna Księga Logistyki (EKL), system informatyczny wspomagający zarządzanie przewozami. Obecnie EKL stanowi podstawowe narzędzie pracy w dyspozyturach PKP CARGO i jest ułatwieniem dla pracowników monitorujących flotę. Dyspozytor ma dostęp do szeregu informacji o pociągu, w tym: pozycji lokomotywy, ostatnio miniętej stacji, danych o drużynie trakcyjnej zatrudnionej na pociągu, relacji pociągu, prognozowanym czasie przyjazdu do stacji końcowej, opóźnieniu, bieżącej prędkości oraz danych archiwalnych (przebyte dystanse, postoje, ostatnie 30 stacji).

Zobacz też: Modele telefonów dla pracowników różnych szczebli

Informacje otrzymane z systemu GPS są wizualizowane na podręcznej mini mapie w systemie EKL, na dużej mapie stanowiącej jeden z modułów Systemu EKL, a także na mapie Google. Użytkownik Systemu EKL ma możliwość wyboru mapy, na której będą wyświetlane informacje. Informacje o pozycji lokomotywy są także udostępniane klientom PKP CARGO, przy pomocy aplikacji EKL MONIT. Klient loguje się bezpośrednio do aplikacji z poziomu przeglądarki internetowej, otrzymując dostęp do „swoich” pociągów. Aplikacja umożliwia też podgląd pozycji lokomotywy z pociągiem na mapie Google.

Źródło: Materiały prasowe PKP CARGO

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »