reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Programy do zarządzania flotą samochodową

Programy do zarządzania flotą samochodową

Skuteczne prowadzenie firmy wymaga dziś wsparcia ze strony odpowiednich narzędzi informatycznych. Zarządzanie relacjami z klientami, własnymi zasobami ludzkimi czy parkiem samochodowym jest łatwiejsze i efektywniejsze przy wykorzystaniu programów komputerowych i, co ważne, pomaga lepiej kontrolować koszty.

W miarę rozwoju firmy szukanie informacji w segregatorach czy nawet korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych staje się uciążliwe. Wykorzystanie oprogramowania, które pomaga segregować informacje, analizować je, tworzyć raporty, bardzo ułatwia pracę. Nie inaczej jest w przypadku powiększania się parku samochodowego. Gromadzenie danych w Excelu staje się w pewnym momencie mało efektywne i wówczas warto pomyśleć o odpowiedniej aplikacji, dzięki której będzie łatwiej nie tylko porządkować informacje i tworzyć raporty, ale także kontrolować setki faktur, wykrywać nadużycia i w porę reagować na zbliżające się ważne daty związane z przeglądami i zawartymi umowami oraz znaleźć obszary, w których możliwe jest osiągnięcie oszczędności.

Zobacz też: Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla pracownika. Skutki podatkowe.

Wybór oprogramowania dla fleet managerów

Bogata oferta wcale nie ułatwia wyboru, dlatego szukając oprogramowania dla firmy, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów.
Jak radzą eksperci, bezpieczniej jest się zdecydować na standardowe rozwiązanie, tzw. program z półki, niż tworzyć program od podstaw, który w założeniu ma idealnie spełnić konkretne oczekiwania. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka argumentów. Po pierwsze cena takiego programu będzie zdecydowanie niższa niż w przypadku rozwiązania stworzonego tylko na potrzeby konkretnej firmy. Po drugie korzystniejsze będą także warunki i koszty serwisowania. Poza tym zdecydowanie bezpieczniej współpracować z kontrahentem o ugruntowanej pozycji, gwarantującym stały i stabilny rozwój aplikacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku zmian przepisów, kiedy producent oprogramowania musi zadziałać odpowiednio szybko i skutecznie dostosować aplikację do nowych uwarunkowań.
Ważne jest, aby oprogramowanie można było łatwo dostosowywać do konkretnych potrzeb i rozwoju firmy.
Program flotowy to narzędzie, przy którym fleet manager spędza sporo czasu. Dlatego warto zadbać, by program był łatwy i przyjemny w obsłudze i pełnił funkcję pomocnego przyjaciela, a nie upiornego współpracownika.

Zobacz też: Kiedy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Rodzaje programów flotowych

Osoba zarządzająca autami ma ogromne możliwości wyboru oprogramowania: od prostych aplikacji oferowanych przez mniej znanych producentów, przez te oferowane jako dodatek do innej usługi czy produktu np. przez emitentów kart paliwowych, aż do zaawansowanych aplikacji producentów systemów monitorowania i oprogramowania finansowego. Najpierw trzeba sobie zatem odpowiedzieć na pytanie, czego konkretnie potrzebujemy, na jakiej funkcji nam zależy. Na rynku znajdziemy programy różniące się podstawowym przeznaczeniem, skupiające się przede wszystkim na lokalizacji pojazdów (np. Finder czy AutoGuard), wspomagające zarządzenie spedycją (np. Softrans, PasCom), wspomagające zarządzanie flotą (np. Softra, Virtual Carmen), a także programy przeznaczone dla CFM oraz wypożyczalni pojazdów. Jak wskazują badania, w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie sektora MŚP korzystaniem z aplikacji w tzw. chmurze. Amatorzy takiego rozwiązania także znajdą rozwiązania dla siebie (np. Projekt SZeF, czyli System Zarządzania Flotą Pojazdów, umożliwia ograniczenie wydatków na paliwo).

Zobacz też: Urządzenie do automatycznego generowanie raportów VAT

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama