| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Programy do zarządzania flotą samochodową

Programy do zarządzania flotą samochodową

Skuteczne prowadzenie firmy wymaga dziś wsparcia ze strony odpowiednich narzędzi informatycznych. Zarządzanie relacjami z klientami, własnymi zasobami ludzkimi czy parkiem samochodowym jest łatwiejsze i efektywniejsze przy wykorzystaniu programów komputerowych i, co ważne, pomaga lepiej kontrolować koszty.

Na początek – kontrola nad paliwem

W ramach programów wspomagających zarządzanie flotami dostawcy oferują dziesiątki różnorodnych modułów, które zależnie od potrzeb indywidualnie dobierają fleet managerowie. W wielu firmach, szczególnie mniejszych, tak rozbudowane systemy nie są konieczne i z powodzeniem mogą one wykorzystywać prostsze programy. Prym w tym względzie wiodą firmy oferujące do niedawna jedynie systemy monitorowania i lokalizacji pojazdów wykorzystujące technologię GPS (np. AutoGuard, FM Solutions) lub też oprogramowanie dla firm sektora finansowego (ADH Soft). Z czasem wprowadzały one dodatkowe moduły i całe programy umożliwiające uproszczone zarządzanie pojazdami.
Znaczącą część kosztów związanych z eksploatacją parku samochodowego pochłaniają paliwa. Popularnym sposobem kontroli kosztów we flotach są również karty paliwowe (np. Orlen, DKV lub BP). Wsparcie ze strony odpowiedniego oprogramowania jest bardo ważne, aby wygenerować oszczędności w tym obszarze. Emitenci kart flotowych oferują swoim klientom proste programy do zarządzania kosztami paliwa w pojazdach służbowych. Skorzystanie z takiej możliwości jest dobrym krokiem, aby przekonać się, że wykorzystywanie w firmie oprogramowania ułatwiającego zarządzanie pomaga w pracy i może być opłacalne.
Dla przykładu BP Fleet Reporter, program dostępny przez internet, opracowany przez koncern paliwowy BP, służy przede wszystkim do kontrolowania zakupów dokonywanych kartą paliwową. Za pomocą aplikacji możemy przejrzeć wszystkie transakcje nawet do dwóch lat wstecz. Zarządzający parkiem samochodowym w firmach mają do dyspozycji także raporty, dzięki którym mogą dokładnie określić kiedy i gdzie dana karta została użyta, za jaki towar dokonano zapłaty itp., w jaki dzień tygodnia, a nawet o której godzinie. Łatwo wychwycić, którzy użytkownicy zużywają firmowe paliwo w czasie weekendów albo którym z nich zdarza się tankować paliwo poza terenem pracy. Program oferowany przez BP umożliwia także gromadzenie danych na temat samochodów. Pełna dokumentacja auta w postaci elektronicznej pozwala panować nad informacjami dotyczącymi zużycia samochodów, zanotowanych szkód.

Zobacz też: Instytucja przedstawiciela podatkowego w podatku od towarów i usług

Programy flotowe nie także dla małych przedsiębiorstw

Profesjonalne programy do zarządzania flotą samochodową nie są kierowane tylko do dużych przedsiębiorstw z wielkimi parkami aut. Jak zapewnia np. firma Softra, ma ona w swojej ofercie oprogramowanie, które sprawdzi się przy flocie składającej się z kilkunastu pojazdów. Program Flota Commandor pomaga zarządzać pojazdami od wspomagania administracji po kontrolę kosztów eksploatacji samochodów oraz analizę. Możliwe jest także przekazywanie danych do systemów finansowo-księgowych (np. SAP). Podstawową właściwością programu jest możliwość precyzyjnego zewidencjonowania pojazdów i historii ich eksploatacji. Dzięki opcjom kalendarza program przypomina o zbliżających się przeglądach rejestracyjnych, wygasaniu polis ubezpieczeniowych, przeglądach serwisowych itp. Kontrola kosztów zakupów pozwala na osiąganie znacznych oszczędności w zakresie zakupów paliwa i usług związanych z samochodami. Oprócz optymalizowania zakupów program pozwala wychwytywać ewidentne nadużycia, jak nadmierne zakupy paliwa, zakupy innego rodzaju paliwa niż to spalane przez samochód. Ułatwieniem jest możliwość importowania plików dostarczanych przez działy kart paliwowych różnych koncernów. Transakcje są analizowane i automatycznie rozksięgowywane. Zależnie od dodatkowych modułów instalowanych w aplikacji system współpracuje np. z przeglądarką internetową on-line lub systemami GPS.

Zobacz też: Czy szkolenia dla kierowców flotowych mają sens?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »