| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Programy do zarządzania flotą samochodową

Programy do zarządzania flotą samochodową

Skuteczne prowadzenie firmy wymaga dziś wsparcia ze strony odpowiednich narzędzi informatycznych. Zarządzanie relacjami z klientami, własnymi zasobami ludzkimi czy parkiem samochodowym jest łatwiejsze i efektywniejsze przy wykorzystaniu programów komputerowych i, co ważne, pomaga lepiej kontrolować koszty.

Korzyści z używania oprogramowania do obsługi flot samochodowych

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie parkiem aut pozwala przede wszystkim uporządkować dane o samochodach firmowych oraz ich użytkownikach. W programie gromadzone są np. numery VIN pojazdów, ich wyposażenie, historia polis, opon, informacje określające pochodzenie pojazdów (własny, leasingowany, wynajmowany), dane związane ze szkodami komunikacyjnymi, historia serwisowa, mandaty oraz wszelkie elektroniczne dokumenty kosztowe (faktury, paragony). Bardzo przydatny w firmach flotowych może się okazać moduł parkingów służący do ewidencji i przydziału miejsc postojowych dla pracowników.

Dzięki takiej aplikacji administrator floty nie przeoczy też ważnych terminów, np. przeglądów technicznych czy wniesienia opłaty na ubezpieczenie. Programy pozwalają też kontrolować koszty eksploatacji (spalanie, usterki, szkodowość), także w podziale na poszczególnych użytkowników. Zwłaszcza po zintegrowaniu programu z systemami GPS uzyskuje się łatwą kontrolę nad eksploatacją pojazdów, która działa dyscyplinująco na kierowców.
Obecne programy wspomagające zarządzanie flotami nie mają w założeniu pełnić jedynie funkcji ewidencyjnych i administracyjnych, ale również analityczne. Na podstawie zebranych danych i generowanych przez system cyklicznych raportów można dokonywać szerokich analiz floty, począwszy od ogólnych trendów aż do oceny jednego samochodu i pracownika. Niejednokrotnie zebrane dane mogą się przydać przy negocjacjach stawek ubezpieczeniowych czy też do kontroli brokera ubezpieczeniowego.

Zobacz też: Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Programy wspomagające zarządzanie flotami dają możliwości tworzenia rozmaitych raportów i analiz graficznych (bez konieczności opracowywania ich w Excelu czy PowerPoint), które następnie można zapisać w wybranym formacie lub wydrukować.

Wybierając oprogramowanie, warto zwrócić uwagę na skrócenie pracy związanej z obróbką faktur. Wprowadzenie danych do komputera jest czasochłonne. Dobry program umożliwi zaimportowanie elektronicznych załączników do faktur od jak największej liczby podmiotów zewnętrznych: od koncernów paliwowych, autoryzowanych serwisów firm oponiarskich i innych dostawców.
Ważne jest także, aby program umożliwił skrócenie czasu rozliczania szkód, zgłoszeń wykroczeń drogowych oraz wykonywanie raportów administracyjnych.
W miarę rozwoju firmy i floty istotne może się okazać zintegrowanie programu z innymi programami działającymi w firmie, np. z programem księgowym czy kadrowym. Z kolei sprzężenie systemu flotowego z pocztą elektroniczną umożliwia wysyłanie komunikatów i przypomnień do użytkowników pojazdów.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK