| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Czy szkolenia dla kierowców flotowych mają sens?

Czy szkolenia dla kierowców flotowych mają sens?

Wiele firm zastanawia się, czy szkolenia dla kierowców flotowych są potrzebne, czy to tylko niepotrzebny wydatek. Według uczestników tego typu szkoleń są bardzo pożyteczne. Muszą być jednak dobrze zaplanowane.

Jak szkoli kierowców Kampania Piwowarska

Kursy dla kierowców zwykle kojarzą się z nudą, pokazywaniem mało zachęcających statystyk i czytaniem kodeksu drogowego. Ty Ale nie w Kompanii Piwowarskiej! Program Świadomy Kierowca KP prezentuje nowe podejście do kwestii bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Dzięki specjalnym, angażującym szkoleniom firmowi kierowcy samochodów osobowych będą rozważniej poruszać się po drogach i pewniej czuć się za kierownicą. 

Świadomy Kierowca KP to w pewnym sensie oddolna inicjatywa pracowników Kompanii Piwowarskiej. Autorem projektu jest Jarek Szymankiewicz, kierownik działu skarbu, który zgłosił swój pomysł w ramach dwustronnej komunikacji wewnętrznej w firmie. Świadomy Kierowca KP łączy w sobie zagadnienia z dwóch niezwykle istotnych obszarów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej. Jeden z nich dotyczy ograniczania zużycia energii i emisji CO2, drugi – przeciwdziałania nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Realizując kursy dla pracowników, firma chce m.in. zwiększać świadomość kierowców i minimalizować ryzyko powstawania wypadków przy pracy.

Zobacz też: Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Na etapie pilotażowym, który miał miejsce w marcu ubiegłego roku, 30 kierowców KP z Warszawy i Łodzi zaproszono do udziału w szkoleniu z defensywnej eko jazdy. Składały się na nie: e-learning, wykłady dotyczące bezpieczeństwa, podstawy pierwszej pomocy oraz omówienie prawidłowych zachowań podczas wypadku. Jednak głównym elementem była nie teoria, ale praktyka. Taka formuła programu Świadomy Kierowca KP powoduje, że skuteczniej motywuje on prowadzących pojazdy do zmiany zachowania na drodze. Konfrontacja własnej wiedzy pracowników z tą wyniesioną ze szkolenia przyniosła zaskakujące efekty. 

– Jeżdżę samochodem około 25-30 lat i do tej pory miałem wrażenie, że robię to dość dobrze i bezpiecznie. Jednak na szkoleniu okazało się, że wszystkiego muszę nauczyć się na nowo. Bardzo dziękuję organizatorom, bo to szkolenie naprawdę dużo mi dało – mówi Marek Rafiński z Kompanii Piwowarskiej.

Zobacz też: Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla pracownika. Skutki podatkowe.

Wnioski ze szkolenia kierowców

Wyniki uzyskane przez grupę pilotażową były na tyle obiecujące, że podjęto decyzję o uruchomieniu programu dla wszystkich kierowców firmowych samochodów osobowych. W ciągu pierwszego roku kurs zaliczyło już ok. 300 osób, a kolejnych 600 zostanie przeszkolonych do marca 2015. Tym samym ponad ¼ pracowników KP, a zarazem niemal wszyscy użytkownicy aut służbowych w firmie zostaną przeszkoleni, co w polskich realiach biznesowych zasługuje na uznanie. Dodatkowo w ramach projektu już od zeszłego roku wszystkie nabywane samochody osobowe są wyposażane w czujniki cofania, a przede wszystkim komputer wspomagający bezpieczny i ekologiczny styl jazdy oraz wbudowany zestaw głośnomówiący.

Zobacz też: Jak prawidłowo mierzyć głębokość bieżnika?

- Wyposażenie auta w połączeniu z umiejętnościami przeszkolonego kierowcy powinno się przełożyć na znaczący wzrost bezpieczeństwa i komfortu pracy nas wszystkich, którzy często spędzamy wiele godzin za kierownicą – mówi Jarek Szymankiewicz. – Ponadto dzięki szkoleniom kierowcy w KP mają poczucie, że wnoszą swój wkład w ochronę zasobów naturalnych, do czego wszyscy w firmie dążymy. Jednocześnie są ambasadorami odpowiedzialnej konsumpcji, czyli promują postawę niewsiadania za kółko po najmniejszej choćby ilości alkoholu.

Źródło: Materiały prasowe Kompanii Piwowarskiej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »