| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Międzynarodowy dzień mycia samochodu

Międzynarodowy dzień mycia samochodu

Międzynarodowy dzień mycia samochodu przypada na 19 maja. Warto sobie przypomnieć gdzie i w jaki sposób powinno się myć samochód.

Coraz więcej ludzi, w celu umycia samochodu, korzysta z myjni samoobsługowych, które otwarte są całą dobę, zlokalizowane w łatwo dostępnych miejscach dojazdowych w miastach, a przy odrobinie wprawy proste mycie auta trwa 5 minut i kosztuje 5 złotych. Dla porównania, żeby umyć samochód na myjni automatycznej potrzeba wydać średnio 15-20 złotych, na myjni ręcznej 30-60 złotych.

Najdroższe jednak okazać się może mycie auta przed blokiem, na ulicy – mandat od Straży Miejskiej może sięgnąć nawet 500 złotych.

- Świadomość mieszkańców w tym zakresie jest bardzo duża i zupełnie sporadycznie spotykamy przypadki mycia samochodu w miejscach do tego nie przeznaczonych – mówi Komendant Straży Miejskiej w Bielsku-Białej Mirosław Tronkowski. - Wszystkim kierowcom polecamy korzystanie z profesjonalnych myjni coraz szerzej dostępnych w naszym mieście – dodaje komendant.

Prawo reguluje mycie aut np. uchwałami poszczególnych miast, ale zapisy te są do siebie bardzo podobne w całej Polsce. Przykładowy z uchwały XXV/640/2012 w Bielsku-Białej głosi:
§ 4. 1. Mycie i naprawa pojazdów samochodowych na terenach publicznych, poza myjniami i warsztatami naprawczymi, są dozwolone wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
2. Zezwala się na mycie pojazdów samochodowych na terenie nieruchomości nie służących do użytku publicznego, pod warunkiem odprowadzenia powstałych ścieków do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych, po uprzednim ich przejściu przez łapacz oleju i odstojnik. 

Krótko mówiąc jeżeli nie jesteśmy wyposażeni w specjalistyczny „łapacz oleju” oraz „odstojnik” nie zabierajmy się za mycie auta poza myjnią.
Pamiętajmy, że oprócz mandatu takie mycie auta szkodzi środowisku naturalnemu, ponieważ detergenty wnikają w ziemię i ją zanieczyszczają. Dodatkowo dokładne mycie małą ilością wody jest niemożliwe, a podczas szorowania auta gąbką lub szczotką niszczymy lakier samochodu przez drobne zanieczyszczenia, które znajdują się po nimi. 

Wymagający klienci mogą skorzystać z auto detailingu, czyli specjalistycznemu odnawianiu, odświeżaniu samochodu. Takie samochodowe SPA ma coraz liczniejsze grono fanów i nie są to wyłącznie właściciele Ferrari oraz Lamborghini. Jeżeli chcemy przywrócić dawny blask lakierowi, pozbyć się wszystkich rys powstałych w trakcie użytkowania samochodu, odnowić wszystkie powierzchnie skórzane, tapicerskie, plastikowe w naszym aucie to auto detailing jest dla nas. Oprócz specjalistycznych środków chemicznych stosuje się również technologie polerskie, nakłada glinki, które usuwają zanieczyszczenia oraz dokładnie woskuje samochód, aby efekty po takiej wizycie były widoczne jak najdłużej. Samochodowe SPA w zależności od zakresu prac i typu auta to koszt rzędu 300 do nawet 2 tys. złotych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »