reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Czy należy się zwrot kosztów za zakup okularów?

Czy należy się zwrot kosztów za zakup okularów?

Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych częstokroć mają wątpliwość, czy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wydatek na zakup okularów na podstawie paragonu.

Jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej – ustawa o PDOF) wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Zwolnieniem podatkowym objęto zatem świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty przyznawane pracownikom w ramach przepisów BHP na podstawie obowiązujących ustaw i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych.

Przepisy ustawy o PDOF oraz ustaw szczególnych nie precyzują przy tym bezpośrednio, w jakiej formie pracodawca ma zapewnić pracownikowi okulary. Wskazano w nich jedynie, że formę zapewnienia okularów korygujących wzrok określa pracodawca w swoim regulaminie normującym zasady przestrzegania przepisów BHP. Wskazać należy zatem, iż w takim przypadku istotne są postanowienia wewnątrzzakładowego regulaminu normującego zasady przyznawania świadczeń w postaci zwrotu kosztów zakupu okularów. Regulamin obowiązujący pracodawcę jest bowiem wewnętrznym źródłem prawa, do przestrzegania którego pracodawca jest zobowiązany. W związku z powyższym dokonanie zwrotu niezgodnie z regulaminem grozić może stwierdzeniem przez organ podatkowy, iż świadczenie nie zostało przyznane zgodnie z odrębnymi ustawami lub przepisami wykonawczymi wydanych na podstawie tych ustaw. Zatem zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do osób fizycznych w przypadku wskazania w regulaminie, iż należny jest on na podstawie faktury, wiąże się z wysokim ryzykiem podatkowym.

W sytuacji, w której pracodawca nie określiłby sposobu dokumentowania zakupu okularów w regulaminie wewnętrznym wówczas forma paragonu imiennie wskazującego adresata świadczenia mogłaby zostać uznana przez organ podatkowy za podstawę zwrotu wydatków na okulary – jeśli paragon byłby oznaczony imiennie a pracodawca miałby także inne dowody, iż okulary zostały faktycznie zakupione przez danego pracownika (np. imienny kosztorys sporządzony przez zakład optyczny).

Tekst: Grzegorz Wachołek, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama