| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Mandat za wtargnięcie na przejście dla pieszych

Mandat za wtargnięcie na przejście dla pieszych

Piesi, jako uczestnicy ruchu mogą zostać ukarani mandatami. Jednym z częstych przewinień pieszych jest wtargnięcie na... przejście dla pieszych. 

W opinii wielu piesi częściej łamią przepisy ruchu drogowego niż kierowcy. Spacerują po niewłaściwej stronie jezdni, przebiegają w poprzek ulicy w niedozwolonym miejscu lub wkraczają tuż przed maskę jadącego samochodu. Nieprzestrzeganie przepisów zawsze jest złe i prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, choć akurat, gdy przepisów nie przestrzega pieszy szkodzi przede wszystkim sobie.

Niemniej prawa należy przestrzegać i także piesi mogą zostać ukarani mandatem.

– Jednym ze złych nawyków pieszych, który przyprawia kierowców o dreszcze jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Jeżeli do takiego zdarzenia dochodzi na przejściu dla pieszych, to wówczas kara wynosi 50 zł. Jednak gdy sytuacja rozgrywa się w innym miejscu to mandat dla pieszego wzrasta do kwoty 100 zł – dodaje Florkowska. Podobnie jest w przypadku wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody, która ogranicza widoczność drogi. Za takie przewinienie pieszy będzie musiał zapłacić 100 zł. Piesi uczestnicy ruchu muszą także patrzeć na znaki drogowe ich dotyczące – w przeciwnym razie grozi im 50 zł kary.

Newralgicznym punktem jest z pewnością przechodzenie przez jezdnię. Widok pieszego, który przeskakuje zabezpieczenia czy barierki oddzielające chodnik od drogi i udaje się na drugą stronę jezdni nie należy do rzadkości. Taki wybryk może jednak zubożeć portfel pieszego o 50 zł. Prawo zabrania także przechodzenia przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi. Jeżeli do przewinienia tego rodzaju dojdzie w obszarze zabudowanym to mandat będzie opiewać na sumę 50 zł; w przypadku obszaru niezabudowanego kara jest wyższa i wynosi 100 zł. W trakcie przechodzenia przez jezdnię pieszy nie może też (bez uzasadnionej potrzeby) zwalniać kroku bądź zatrzymywać się. W przeciwnym razie uderzy go po kieszeni 50 złotowy mandat. Taka sama kara grozi za odwrotny czyn – czyli za przebieganie przez jezdnię.

Piesi powinni wystrzegać się też korzystania z dróg dla nich niedostępnych. W przeciwnym razie grozi im 50 zł kary. Jeśli pieszy ma taką możliwość to powinien korzystać z chodnika bądź pobocza – za naruszenie tego obowiązku stróże prawa mogą wlepić 50 zł mandatu. O taką samą sumę zubożeje portfel pieszego, który naruszył obowiązek poruszania się po lewej stronie drogi.

Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK