| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa

Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa

Początek 2014 roku to czas wielu zmian na gruncie podatku VAT. Zmiany dotyczą w szczególności samochodów oraz związanych z nimi wydatków, w tym nabycia paliwa. Nowe przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r. 

Z uwagi na przytoczone przepisy, od 1 kwietnia 2014 r. zasadniczo nie tylko do nabycia pojazdów, ale także do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, przysługiwało będzie podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. Jak wynika z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zaliczać się będzie wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Tym samym podatnikowi będzie w tym przypadku zasadniczo przysługiwać prawo do odliczenia 50% kwoty podatku.

Jednocześnie zgodnie z art. 86a ust. 3 ustawy o VAT, ograniczone prawo do odliczenia nie będzie mieć zastosowania:
1. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, lub
b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeśli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
2. do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeśli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Przy czym nowe przepisy wskazywać będą szczegółowo warunki jakie należy spełnić, w celu uzyskania pełnego prawa do odliczenia w związku z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych (w tym nabyciem paliwa). Chodzi tutaj przede wszystkim o konieczność prowadzenia ewidencji potwierdzającej brak użytku prywatnego pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej oraz

W tym miejscu wspomnieć również należy, iż zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy nowelizującej ustawę o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie będzie stosował się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1. samochodów osobowych;
2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) l - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń) określona będzie na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w tego typu dokumentach, nie będą mieć określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznane będą również za samochody osobowe.

W rezultacie do 30 czerwca 2015 r. podatnicy nie będą mieć prawa do odliczania podatku naliczonego w związku z zakupem paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych. Zgodnie z ust. 2 powołanego wyżej art. 11 ustawy nowelizującej ustawę o VAT, brak prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia paliw nie będzie dotyczył zakupu paliw używanych do napędu pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Tekst: Ewelina Błądek, młodszy konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »