| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Wystające elementy z samochodu, a mandat

Wystające elementy z samochodu, a mandat

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że za poruszanie się samochodem wyposażonym np. w wystające linki, czy wyciągarki z ostrymi krawędziami można dostać mandat.

Problem z nieodpowiednim wyposażeniem zewnętrznym pojazdu mają często kierowcy poruszający się po drogach publicznych samochodami przystosowanymi do rajdów terenowych. Karą finansową może się skończyć poruszanie się po ulicy samochodem wyposażonym w stalowe linki rozciągnięte od krawędzi dachu do krawędzi karoserii, które w trudnym terenie są zabezpieczeniem m.in. przed zwisającymi w świetle trasy gałęziami. To samo dotyczy wystających spoza obrysu samochodu ostrych krawędzi wyciągarek.

Problemem są również różnego rodzaju wystające elementy podczas transportu przedmiotów o ponadprzeciętnie dużych gabarytach.

Za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu drogowego, kodeks drogowy przewiduje karę 200 zł.

Polskie prawo nakazuje kierowcy zapewnienie sobie odpowiedniej widoczności zza kierownicy. Należy o tym pamiętać rozmieszczając przedmioty w przedziale pasażerskim i układać je tak, by nie zasłaniały szyb. Co więcej prowadzący muszą dbać o zapewnienie sobie swobody w dostępie do wszelkiego rodzaju przycisków, włączników i odpowiedniej przestrzeni do kręcenia kierownicą. W przeciwnym razie zaniedbania w tym zakresie zostaną uznane za za korzystanie z pojazdu w sposób zagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego za co grozi mandat 200 zł.

Tekst: Tomasz Korniejew

Źródło: Materiały prasowe korkowo.pl 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »