| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Mandat za nieodśnieżenie samochodu

Mandat za nieodśnieżenie samochodu

Co prawda kodeks drogowy nie przewiduje kary za nieodśnieżenie samochodu, ale kierowca, który nie usunie śniegu i szronu z szyb i karoserii auta może dostać 500 zł mandatu.

Zima to czas, w którym na kierowcę spada wiele obowiązków. Odśnieżanie samochodu, usuwanie lodu to tylko jedne z nich. W takich sytuacjach niezwykle pomocne mogą okazać się skrobaczki z wbudowaną rękawicą ochronną. Koszt tego jest niewielki i mieści się on w granicach 6 złotych. Każdy kierowca ma obowiązek czyszczenia samochodu z zalegającej warstwy śniegu i lodu, gdyż ogranicza ona widoczność. Jeżeli kierowca takiego auta spowoduje wypadek może liczyć się nawet z 500 złotowym mandatem.

Odpowiedzialny kierowca powinien również zmienić opony na zimowe. W trudnych warunkach drogowych na przykład w górach, kierowcy by zwiększyć przyczepność zakładają na koła dodatkowo łańcuchy przeciwślizgowe. Skutecznie zwiększają przyczepność pojazdu. Jednak należy pamiętać, że taki łańcuch można jedynie stosować na drodze zaśnieżonej. Za nie dostosowanie się do tego grozi 100 złotowa grzywna. Dodatkowo należy zaznaczyć, że istnieje znak drogowy: C-18, który nakazuje założenie łańcuchów na minimum dwóch kołach napędowych. 

Według badan prowadzonych przez firmę Starter, świadczącej usługi assistance drogowego, co czwarta ,,zimowa” awaria dotyczy akumulatora. Głównie chodzi o jego rozładowanie. Jednak 21% awarii ma podłoże w silniku (dane z okresu zima 2013 r.).
Aby uniknąć nieprzyjemności należy odpowiednio zatroszczyć się o własny samochód. Prawidłowa eksploatacja i regularny specjalistyczny przegląd mogą być receptą na sprawny pojazd. Nie wolno zapomnieć o codziennych czynnościach pielęgnacyjnych oraz stałemu monitorowaniu stanu auta. Nie warto przeceniać swoich możliwości i najlepiej ograniczyć dociskanie pedału gazu. Łatwo, bowiem wpaść w poślizg a trudniej z niego wyjść.

Tekst: Paulina Samoraj

Źródło: Materiały prasowe Korkowo.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »