reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Pożyczka od faktora – jednorazowa czy odnawialna

Pożyczka od faktora – jednorazowa czy odnawialna

Jednym ze sposobów na odzyskanie płynności finansowej przy zatorach płatniczych w branży transportowej jest skorzystanie z pożyczki od faktora. Czy to się opłaca?

Pożyczkę można uzyskać w banku lub od faktora. Przewagą firmy, z którą przedsiębiorstwo współpracuje już w zakresie faktoringu jest to, że zna ona sytuację finansową, model biznesu, odbiorców i dyscyplinę płatniczą klienta i na bazie tych informacji jest w stanie sprawnie i szybko, bez gromadzenia dodatkowych dokumentów, podjąć decyzję o przyznaniu pożyczki w określonej kwocie. Taka oferta będzie zatem dostosowana do potrzeb przedsiębiorstw, pod względem okresu spłaty, wysokości rat, sposobu ich regulowania. Faktor może udzielić karencji w spłacie, określając termin rozpoczęcia spłaty na określony czas od wypłaty pożyczki tak, aby zainwestowane środki zaczęły pracować. Warto zwrócić się o udzielenie pożyczki do faktora również wtedy, gdy faktoring nie został jeszcze przyznany, a firma potrzebuje gotówki, a równocześnie prowadzi stałą współpracę z odbiorcami, których należności może przekazać do faktoringu.

Gdy przedsiębiorca zgłosi się do faktora po dodatkowe środki, powinien zastanowić się, która forma finansowania będzie bardziej optymalna dla jego firmy - pożyczka jednorazowa czy odnawialna. – mówi Agnieszka Kowalik Członek Zarządu Pragma Faktoring SA. Najlepiej tę kwestię rozważyć na konkretnym przykładzie i odnieść ją do własnego otoczenia rynkowego.
Przedsiębiorca T prowadzi działalność transportową i współpracuje stale z 5 odbiorcami, którym wystawia faktury z 30 dniowymi terminami płatności. Miesięczne saldo wierzytelności wynosi łącznie około 500.000 zł. Jeden z odbiorców, na współpracy z którym Przedsiębiorcy T szczególnie zależy, stawia warunek, wprowadzenia 60 dniowych terminów płatności. Jednocześnie, oczekuje zwiększenia zakresu świadczonych usług. Przedsiębiorca T może albo zrezygnować ze współpracy z pozostałymi odbiorcami lub ich częścią, albo uzupełnić tabor kupując dodatkowe pojazdy. Współpraca z jednym tylko odbiorcą stanowi zawsze ryzyko, dodatkowym mankamentem są dłuższe niż u innych terminy płatności. Najlepiej byłoby zachować współpracę z wszystkimi sprawdzonymi odbiorcami, rozszerzając ją jednocześnie z jednym wiodącym, dzięki zakupowi dodatkowych pojazdów.
Przedsiębiorca T nigdy dotąd nie myślał o faktoringu, w opisanej sytuacji zaczyna się nad nim zastanawiać. Środki pozyskane z faktoringu nie wystarczą jednak na pokrycie kosztów zakupu pojazdów. Przedsiębiorca Y decyduje się na przedstawienie swoich oczekiwań faktorowi. Faktor w oparciu o stabilną sytuację przedsiębiorcy Y, stałą, kilkuletnią współpracę z odbiorcami oraz dobrą ocenę portfela należności, przyznał Przedsiębiorcy Y finansowanie w formie faktoringu. Ustalił limity na odbiorców w łącznej kwocie 500.000 zł wraz z deklaracją ich podwyższenia na odbiorcę dominującego w przypadku zwiększenia obrotów, jak również pożyczkę w kwocie 100.000 zł. Faktor przyznał 60-dniową karencję w spłacie pożyczki, dając Przedsiębiorcy Y czas na zakup pojazdów i rozpoczęcie współpracy z dominującym odbiorcą na większą skalę. 

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama