REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biuro w samochodzie

Jak urządzić biuro w samochodzie? © Werner Heiber - Fotolia.com
Jak urządzić biuro w samochodzie? © Werner Heiber - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesne technologie, w tym dostęp do internetu umożliwiają stworzenie biura we wnętrzu samochodu. Podpowiadamy, z jakich urządzeń mogą korzystać pasażerowie samochodów podczas podróży biznesowych.

Hotspot w samochodzie

REKLAMA

Przydatnym rozwiązaniem proponowanym przez producentów samochodów jest możliwość połączenia się z siecią przez hotspot WiFi tworzony wewnątrz samochodu. Dzięki temu możemy za pomocą smartfona, tabletu czy laptopa sprawdzać pocztę i wykonywać mniejsze zadania nawet stojąc w korkach, co pozwala zaoszczędzić czas. Najnowsze łącza internetowe w technologii LTE w samochodzie nie odbiegają już jakością od tych stacjonarnych. - Jak pokazuje badanie IDC “Mobile Device Users vs. Non-Users: Print, Scan, Document Management”, liczba osób, które nie chcą korzystać z mobilnego druku spadnie z prawie 50 proc. w 2012 r. do ok. 25 proc. w 2015 r. Pracownicy będą więc chętniej „zabierać” ze sobą biuro, gdziekolwiek wyjadą służbowo – mówi Marcin Demkiw, SAO & GDO Sales Manager, Xerox Polska. - Dlatego np. Xerox wprowadza więc coraz lepsze rozwiązania, które pozwalają wydrukować zdalnie dokument lub inny materiał. Użytkownik może połączyć się ze swojego smartfonu lub tabletu z urządzeniem drukującym za pomocą sieci.

Bezprzewodowa ładowarka samochodowa, czy wzmacniacz antenowy w schowku

Smartfon i komputer, czy nawet tablet są podstawowym wyposażeniem pracownika. Wyłączony telefon służbowy, albo rozładowany komputer z danymi klientów potrafi skutecznie sparaliżować pracę i wydłużyć czas wykonywania zadań.  - Mobilność to aktualnie jeden z najistotniejszych elementów codziennej pracy. Wynika to z faktu, iż klienci oczekują dyspozycyjności swojego usługodawcy bez przerwy, a pracownicy dojeżdżający do swojego biura lub klienta chcą móc spędzać ten czas efektywnie - tłumaczy Michał Grabarz, dyrektor ds. usług IT w Infosys BPO Europe. - Dlatego też pracownicy coraz częściej korzystają z urządzeń i aplikacji, które umożliwiają im wykonywanie zadań służbowych w podróży, niezależnie od okoliczności. W odpowiedzi na takie tendencje ważne jest utrzymywanie mobilnej struktury firmy, a co za tym idzie, dostarczenie zespołowi odpowiednich narzędzi pracy. Kluczowy jest przy tym czynnik bezpieczeństwa, niezawodności i łatwości korzystania z mobilnych urządzeń w każdym z wykorzystywanych środków transportu, w tym w samochodzie – dodaje.
Rozwiązania wspierające działanie podręcznych urządzeń mobilnych, jakie proponują producenci samochodów, są niezwykle pomysłowe. Jednym z zaproponowanych ostatnio jest nowoczesna wersja ładowarki samochodowej - system bezprzewodowego ładowania baterii. Włącza się w momencie, gdy wykryje urządzenie mobilne w swoim zasięgu i automatycznie transferuje energię przy użyciu rezonansu magnetycznego. Podobnie działa schowek na smartfona, który poprawia jakość zasięgu telefonu. Przekazuje on sygnał ze smartfona do anteny samochodu, dzięki czemu znacznie zwiększa jego siłę przekazu.

Nawigacja pomaga dojechać do celu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, które są pomocne nawet w najbardziej nieprzewidywalnych okolicznościach. Przydają się one również w delegacji - kiedy trzeba odwiedzić nieznane miejsce, a często brakuje czasu na poszukiwanie właściwego budynku, parkingu czy hotelu. Wiele firm ma dziś oddziały na całym świecie, pracownicy często muszą odwiedzać jednostki w innych państwach. Dlatego istotne jest, żeby potrafili korzystać z nowych technologii i mieli dostęp w trasie do narzędzi pozwalających na odnalezienie się w takich sytuacjach. Na rynku motoryzacyjnym rozwijane są np. urządzenia zgodne z popularnymi systemami nawigacyjnymi GPS i GLONASS, oparte na stałej komunikacji online. - Tego typu urządzenia „uczą się” w trakcie jazdy samochodem, gromadząc najnowsze dane o trasach i ruchu drogowym. Dzięki temu ich użytkownicy unikają dobrze znanych kierowcom problemów wynikających z wykorzystania szybko dezaktualizujących się map offline. Aplikacje budowane z myślą o wykorzystaniu w samochodach muszą brać oczywiście pod uwagę bezpieczeństwo kierowcy. Jego zapewnieniu mają służyć takie rozwiązania, jak komunikaty głosowe, bezprzewodowa integracja kokpitu z telefonem kierowcy, a nawet z telefonami czy tabletami wszystkich pasażerów auta. Ostatnia z wymienionych funkcjonalności oddaje część kontroli nad mniej krytycznymi funkcjami samochodu, takimi jak klimatyzacja czy system audio, w ręce pozostałych pasażerów, pozwalając kierowcy skupić się na drodze – mówi Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Poland, polskiego oddziału globalnego dostawcy rozwiązań IT dla wiodących światowych producentów samochodów i dostawców urządzeń motoryzacyjnych.
Nawigacja samochodowa jest najbardziej rozpowszechnionym, ale i wciąż udoskonalanym narzędziem. Najnowsze systemy nawigacyjne posiadają tak zaawansowane funkcje, jak głosowe informowanie o elementach infrastruktury, sygnalizacji świetlnej, a nawet o zbliżających się manewrach, które trzeba będzie przeprowadzić. Część takich funkcjonalności zaczęto już stosować, na przykład rozwijając w komputerach pokładowych system informacji drogowej online, możliwość korzystania z map i nawigowania. 

Smartfon pomoże zoptymalizować koszty

Coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców cieszą się także aplikacje wpisujące się w trend tzw. eco-driving. Przykładem może być aplikacja Drivewise.ly, która wspomaga kierowców w doskonaleniu umiejętności ekonomicznej jazdy. Aplikacja dostarcza wskazówek swoim użytkownikom pozwalających na zmniejszenie wydatków na paliwo i redukcję emisji CO2. Kierowca otrzymuje wytyczne dotyczące optymalnej prędkości, sposobu hamowania i przyspieszania. Aplikacja nadaje kierowcy indywidualną ocenę punktową mierzącą jego umiejętności oszczędnej jazdy. Dzięki integracji z Facebookiem otrzymany wynik może być porównany z rezultatami uzyskanymi przez innych kierowców, rodzinę, przyjaciół czy nawet celebrytów. Dzięki smartfonowi jeżdżenie samochodem może stać się wciągającą zabawą dzięki zdobywaniu nowych odznak, punktów oraz możliwość rywalizacji o tytuł najbardziej ekologicznie jeżdżącego kierowcy.
Ciekawe dodatkowe systemy wsparcia oferują kierowcom projektanci rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo jazdy. Ich działanie oparte jest na kamerach i radarach, potrafią wykrywać obiekty znajdujące się w pobliżu samochodu, ale poza zasięgiem wzroku kierowcy. Sygnalizują też opuszczenie pasa ruchu albo zakłócenia na torze. 

Facebook już gości w samochodach

Większość komputerów pokładowych ma już możliwość korzystania z takich aplikacji jak Facebook, Pandora czy Napster, łączenia się z radiem internetowym czy odtwarzania muzyki ze smartfonów. Nowym rozwiązaniem jest możliwość tworzenia na tylnych siedzeniach małej wersji sali kinowej i wyświetlania filmów w jakości HD. Najważniejsze jest jednak to, że filmy wyświetlane w samochodzie mogą być wybierane przez użytkownika samodzielnie w trybie online. Z technologii w samochodzie można teraz korzystać niemal bez ograniczeń, co pozwala lepiej gospodarować czasem.

Samochód sam odrzuci niechciane połączenie

Co ciekawe naukowcy pracują także nad rozwiązaniami, które mają sprawić, że samochody będą „uczyć się” nawyków kierowcy związanych z komunikacją ze światem zewnętrznym i umożliwiać mu płynną, a także bezpieczną zdalną pracę. Wbudowane systemy odbierać będą pocztę e-mail, smsy, telefony a nawet wiadomości z mediów społecznościowych. Poddadzą ten materiał analizie i na podstawie wcześniejszych zachowań kierowcy, takich jak odrzucanie połączeń i ignorowanie niektórych nadawców, będą selekcjonować spływające informacje i powiadamiać właściciela jedynie o najważniejszych próbach kontaktu.

Mapy google w samochodzie już są, czas na przeglądarki

Prawdopodobnie już niedługo pojawią się przeglądarki internetowe instalowane bezpośrednio w komputerach pokładowych. Płynność działania i możliwości komputerów pokładowych zwiększają się dzięki używaniu do ich produkcji najnowszej generacji procesorów. Pierwszy krok ku możliwości przeglądania stron internetowych w samochodzie bez konieczności korzystania z urządzeń mobilnych wykonał jeden z niemieckich koncernów samochodowych. Ulepszył on swój system tak, że za jego pomocą można już ściągać aplikacje wprost do komputera pokładowego.

Źródło: Materiały prasowe Linkleaders

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

REKLAMA

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA