reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Jak przechowywać nieużywane opony?

Jak przechowywać nieużywane opony?

Prawidłowe przechowywanie nieużywanego kompletu opon ma duży wpływ na ich zdatność do użycia w kolejnym sezonie. Jak prawidłowo przechowywać opony?

Odpowiednie składowanie opon ma kluczowy wpływ na zachowanie ich jakości i przedłużenie żywotności. Eksperci w dziedzinie opon, stanowczo odradzają przechowywania opon na otwartym powietrzu, a nawet pod zadaszeniem. – Po wymianie ogumienia (...) umyte i wysuszone opony najlepiej magazynować w suchych, czystych i wentylowanych pomieszczeniach np. w garażu, gdzie nie będą wystawione na bezpośrednie działanie zjawisk atmosferycznych. Ponadto, w pomieszczeniu powinno być stosunkowo ciemno, ponieważ światło, a w szczególności światło słoneczne, może prowadzić do zbytniego wysuszenia mieszanki i w rezultacie pękania gumy – wylicza Michał Twardowski, Specjalista ds. technicznych Bridgestone.

Ważna jest także pozycja „leżakowania” opony zdjętej z felg. Takie ogumienie powinno być przechowywane w ustawieniu pionowym, najlepiej na specjalnym regale i regularnie obracane w celu zmiany punktu oparcia. Uchroni to boki opon przed odkształceniami, spowodowanymi jej własnym ciężarem. Opony razem z felgami zaleca się składować pod nominalnym ciśnieniem producenta w pozycji jedna na drugiej lub w pozycji wiszącej. W przypadku składowania na podłodze, warto jest podłożyć pod spód kawałek materiału lub deskę, aby odizolować je od niekorzystnego oddziaływania substancji chemicznych, o które nietrudno w garażu.

Właściciele jednośladów wraz z nadejściem zimy szczególnie powinni zadbać o ogumienie swoich maszyn, ponieważ prawidłowe zimowanie opon może w znaczący sposób spowolnić proces starzenia się gumy i utraty jej trakcyjnych właściwości. W przypadku motocykli jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że tu tylko dwie opony łączą motocykl z nawierzchnią drogi. Po zakończeniu sezonu, opony motocyklowe, podobnie jak w dwuśladach, należy dokładnie oczyścić, osuszyć i magazynować w zamkniętych i suchych pomieszczeniach, które izolują je od destrukcyjnego wpływu wody. Oponom nie służą także duże wahania temperatury, dlatego w miejscu składowania powinna ona oscylować maksymalnie w granicach 10-20 stopni Celsjusza. Należy unikać umieszczania opon w pobliżu źródeł ciepła: grzejników, pieców czy rur centralnego ogrzewania, ponieważ mogą spowodować nieodwracalne zmiany w cząsteczkowej strukturze ogumienia. Podobnie jak w przypadku opon samochodowych, zaleca się oddzielić opony od podłoża za pomocą np. materiału czy kartonu. Ochroni to ogumienie przed niepożądanymi zanieczyszczeniami smarem lub paliwem. - Przy prawidłowym przechowywaniu, wydłuża się żywotność opon, które zachowują swoje właściwości. Dbałość o ogumienie zagwarantuje kierowcom, poczucie bezpieczeństwa i radość z jazdy przez kilka sezonów – kwituje Michał Twardowski.

Źródło: Materiały prasowe Bridgestone

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama